Cezaevinde insanlık ayıbı

Hastane raporuna rağmen felçli olarak cezaevine konulan 20 yaşındaki gencin vücudunda yaralar çıktı. Genç, oluşan kokular nedeniyle mahkumlar rahatsız olunca üç cezaevi gezmek zorunda kaldı. Sorun yine çözülemeyince hücreye atıldı.


Belden aşağısı felç olan Emrah Alişan, 19 aydır cezaevinde yaşam mücadelesi veriyor. Bakıma muhtaç olan Alişan’ın vücudunda çıkan yaraların kokusu nedeniyle mahkumlar rahatsız oldu. Sorunun çözümü Alişan’ı hücreye atmak oldu.
Ailesi tarafından defalarca hastanede tedavi görmesi için başvuru yapılan Alişan’a, Adli Tıp Kurumu tarafından verilen ‘cezaevinde cezasını çekebilir’ raporu tartışma yaratmıştı. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Balcalı Tıp Fakültesi tarafından verilen, ‘hastanede tedavi görmesi gerektiği’ yönündeki rapora rağmen Alişan hâlâ cezaevinde. Çocuklarının tedavi ettirilmesini isteyen Alişan ailesi, yaşananlara isyan ediyor.
FELÇLİ OLARAK HÜCREDE KALIYOR
Adana’nın Yüreğir ilçesinde yaşayan 20 yaşındaki Emrah Alişan, 23 Eylül 2007 tarihinde 3. kattan beton zemine düştü. Ağır yaralanan ve 15 gün hastanede tedavi gören Alişan’ın belden aşağısı felç oldu. 2006’da karıştığı bir yaralama olayından ötürü cezası kesinleşince de tutuklanarak Kürkçüler F Tipi Cezaevi’ne gönderildi. 19 aydır felçli olarak cezaevinde kalan Alişan’ın, yatalak olduğu için vücudunda yaralar oluştu. Bakıma muhtaç bir şekilde yaşayan Alişan, diğer mahkumların rahatsız olmasından ötürü 3 cezaevi değiştirdi. İlk olarak Kürkçüler Cezaevi’ne gönderilen Alişan, sonra Hatay ve Adana Kozan cezaevlerine gönderildi. Kaldığı cezaevlerinde sadece sağlık memurları tarafından pansumanı yapılan Alişan, diğer mahkumların rahatsız oldukları gerekçesi ile hücreye konuldu.
KURUMLAR BİRBİRİNE İNANMIYOR
Daha önce İstanbul Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Dairesi, Alişan’ın tahliyesine gerek olmadığına ve bakımının revirde yapılabileceğine karar vermişti. Ailenin girişimleri ile ÇÜ Balcalı Tıp Fakültesi’nde tedavi edilen Alişan için tam teşekküllü bir hastanede tedavi olması gerektiğine dair rapor verildi. Ancak Adalet Bakanlığı ise bu raporun kabul edilemeyeceğini söyledi. Baba Ahmet Alişan, oğlunun durumunun gün geçtikçe kötüleştiğini ifade etti.
Devletin hastanesi tarafından verilen raporun kabul edilmemesine anlam veremeyen Alişan, bir insanın felçli olarak hücrede nasıl kalabileceğini sordu. Baba Alişan, çocuğuna verilen cezaya saygılı olduklarını, ancak çocuklarının tedavi edildikten sonra bu cezayı çekmesi gerektiğini belirtti. Doktorların tedavinin Adana’da yapılamayacağını söylediğine dikkat çeken Alişan, çocuğunun tedavi edilmesi için Adalet Bakanlığı’nı göreve çağırdı.

KARARI VEREN KURUL TARTIŞMALI
Skandal raporlarıyla gündemden düşmeyen Adli Tıp Kurumu, yine tartışmalı bir karara imza atmıştı. Felçli olduğu için ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayan ve sürekli bakıma muhtaç olan Emrah Alişan için revirde cezasını çekebilir kararını tartışmalarla gündemden düşmeyen İstanbul Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Dairesi vermişti. Dairenin verdiği raporlar, daha önce de tartışmalara neden olmuştu. Nur Birgen’in başında yer aldığı dairede görevli doktorlar, 6 ay meslekten men cezası almıştı. Gerçeğe aykırı rapor düzenlemekten ceza alan doktorlar arasında Hüseyin Üzmez’i tahliye ettiren raporu hazırlayan heyetin başında bulunan Dr. Cemal Yalçın Ergezer de vardı. İstanbul Adli Tıp Kurumu'nun 3. İhtisas Dairesi; meslek hastalıkları, mesleki kusurlar, hürriyeti bağlayıcı cezaların ertelenmesi, sürekli hastalık sakatlık ve kocama sebepleri ile belirli kişilerin cezalarının hafifletilmesi veya kaldırılmasına ilişkin işlemlerle ilgili görüş bildirmekle görevli.

Cumali Akkaş
www.evrensel.net