Amele Pazarı yüz güldürmüyor

Ulus Amele Pazarı’nda kimsenin yüzü gülmüyor. Bazıları uzun yıllardır beklediği sokaklarda artık iş bulamamaktan şikayetçi; tarlasını, ailesini bırakıp iş umuduyla Ankara’ya gelenler de günlerdir işsiz beklemekten dertli.


Ulus Amele Pazarı, diğer adıyla “İnsan Pazarı”. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Ulus’un orta yerinde iş bekleyenlere, kaldırımlarını açmış bekler durur. İşinden aşından olan, yastık altında birikenler tükenince; bakkala, esnafa veresiye yazdıracak yüzü kalmayınca soluğu Amele Pazarı’nın kaldırımlarında alır. Ekonomik kriz nedeniyle işsizlik rakamlarının yukarıya doğru tırmandığı bugünlerde artık günü birlik iş bulmak bile zor. Kimi köyünde geçinemediğinden boş bırakıp tarlasını, soluğu Ankara’da almış; kimisi ailesiyle gelmiş büyük şehre, kimisi de çoluk çocuğu geride bırakıp bekar evlerine sığınmış.
Sabahın erken saatlerinden itibaren Amele Pazarı’nın kaldırımlarını dolduran işçiler, sokağa yanaşan her arabaya merakla bakıyor. Belki arabadakiler işçi arıyordur diye. Ancak krizle birlikte Amele Pazarı’na gelen giden araç da azalmış. 45 gündür iş bulamayan var, iş bulup parasını alamamaktan şikayetçi olanlar da.
DOLMUŞ PARASI BAKKALDAN
10 yıldır her sabah Amele Pazarı’nın kaldırımlarında beklemiş Muhammet Bülbül. Bülbül, işten artmalar arttıkça pazarın da kalabalıklaştığını söylüyor. “Daha önceleri işi beğenmeyip gitmezdik, şimdi iş bulamaz olduk” diyen Bülbül, Amele Pazarı’na gelmek için dolmuş parasını alışveriş yaptığı bakkaldan borç almış. Parasızlıktan artık kredi kartıyla geçindiğini belirten Bülbül, evine icra gelmesinden korkuyor.
İŞ BULAMAYAN KÖYE DÖNECEK
Fatih Köylü, 2 ay öncesine kadar sanayide kaynakçı olarak çalışıyormuş. İşsiz kalan Köylü, iş bulunca da patronların krizi bahane ederek para vermemelerinden şikayetçi.
İbrahim Yağmur, geçtiğimiz yıla kadar çiftçilikle geçimini sağlamış. Gübre ve mazot fiyatları iyice artınca iş bulma umuduyla Ankara’ya gelen Yağmur’un yolu, Amele Pazarı’na çıkmış. “Hangi iş olursa yapacağım ama iş yok” diyen Yağmur, bir süre daha iş bulamazsa köyüne dönecek. Yağmur, toprağını bırakıp büyükşehire gelmek zorunda kaldığı için hükümete tepkili.
GURBETÇİLER DERTLİ
Amele Pazarı’nın eski müdavimlerinden Recep Yağcı. Kendinden çok sırtında yorganıyla Ankara’ya iş aramaya gelen gurbetçilere üzüldüğünü söylüyor. 10 TL yevmiyeyle çalışmaya bile razı olan gurbetçilerin aralarında 3 TL toplayarak kahvaltı yaptıklarını anlatan Yağcı, köyünü, işini bırakanın Amele Pazarı’nda aç susuz gezdiğini söylüyor. Yağcı, “Yiğidi kuru soğana muhtaç eden bu devlettir” diyor.
Yasin Çelik, İlyas Albayrak, Ramazan Kara ve Hasan Soykök de, 15 gün önce Konya’dan gelmişler. Ankara’ya geldiklerinden beri iş bulamadıklarından kaldıkları bekar evinin kirasını da ödeyememişler. Pazarda 45 gündür çalışmayanların olduğunu dile getiren Ramazan Kara, cebindeki 4 TL’yi gösterip soruyor: “Tarlayı, ineği sattık geldik. İş yok. Neyle geçineceğiz? Biz ne yiyep ne içeceğiz?”
“Bize kömür, çorba değil iş verin” diyen Kara, hükümetin işsizlik sorununa çözüm bulmasını istiyor. Hasan Soykök ise kaldıkları tek göz odada üst üste yattıklarını anlatıyor: “Tuttuğumuz ev kalınacak gibi değil. Ama aç kaldığımız için mecburuz.” (Ankara/EVRENSEL)
Cem Gurbetoğlu / Abidin Çınar
www.evrensel.net