Çizgi filmin iyisi var kötüsü var

KANADA’DA bulunan Carleton Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, pek çok Disney çizgi film karakterinin çocuklara kötü örnek oluşturduğunu ortaya çıkardı.


KANADA’DA bulunan Carleton Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, pek çok Disney çizgi film karakterinin çocuklara kötü örnek oluşturduğunu ortaya çıkardı. Buna göre Pamuk Prenses, Pinokyo, Uyuyan Güzel ve Robin Hood, bildiğimizin aksine hiç de iyi değil! özellikle yabancılarla iletişim konusunda pek çok çizgi filmin yanlış mesajlar verdiğini ifade ediyor. Pinokyo, Pamuk Prenses, Robin Hood ile Uyuyan Güzel’in bazı sahnelerinde, yetişkin karakterler çocuklara karşı istenmeyen davranışlar sergilediğinde, çocukların tepki verme yolu iyi bir örnek teşkil etmiyor.
Lewis Carol’un unutulmaz kitabı Alice Harikalar Diyarında’ki Alice karakteri ise öğretici anlatımıyla çocukların eğitimine katkı sağlıyor. Psikologlar, sosyologlar ve antropologlardan oluşan araştırmacı grubunun yaptığı bu çalışmada, 1937-2006 yılları arasında yayınlanmış 47 çizgi film incelendi. Ortaya çıkan sonuç, çizgi filmlerin, çocukların istenmeyen davranışlar karşısındaki rahatsızlıklarını mizahi bir şekilde ele aldığını ancak bu yolla da çocukların kendi güvenliklerini sağlama ve cinsel istismar tehlikesini en aza indirme konularının geçiştirildiğini gösteriyor. Çizgi filmlerin yapımcı şirketi Disney ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. (KÜLTÜR SERVİSİ)


www.evrensel.net