BES üyeleri iş bırakıyor

BÜRO emekçileri, talepleri için bugün bir kez daha iş bırakıyor.


BÜRO emekçileri, talepleri için bugün bir kez daha iş bırakıyor. BES üyesi büro emekçileri, iş yoğunluğunun giderilmesi, kadrolu ve iş güvenceli yeni personel istihdam edilmesi, Kamu Personel Reformu adı altında yapılmak istenen yasal düzenlemelerden vazgeçilmesi talepleriyle bir kez daha alanlara çıkacak.
Büro emekçileri daha önce de aynı taleplerle 18 Mart 2009’da iki saat süreyle iş bırakmıştı.
SESSİZLİK SÜRÜYOR
BES İzmir Şube Başkanı Ramis Sağlam, talepleri için aylardır dilekçe kampanyaları, basın açıklamaları, uyarı eylemleri yaptıklarını, belirterek, “Ancak haklı taleplerimiz karşısında hükümet ve yetkililer hâlâ sessizliğini koruyor. Bu sessizliği bozmak için tüm büro emekçileri olarak ülke çapında sabahtan itibaren yarım gün iş bırakıyoruz” dedi.
BES İzmir Şube üyesi kamu emekçileri, Kemeraltı Vergi Dairesi ve SGK Sağlık İşleri’nin bulunduğu SSK Bloklarında buluşup, İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı’na yürüyecek.
Eylemin başlama saati ise 11.00 olarak belirlendi.
BES İstanbul şubeleri ise Fatih Sosyal Güvenlik Merkezi önünde eylem yaptı. BES üyeleri, İstanbul’da da SGK İl Müdürlüğü önünde olacaklarını duyurdular. BES 2 No’lu Şube Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Taşkıran, SGK’da yeterli personelin atanmaması ve emekli olan personelin yerine yenisinin istihdam edilmemesi nedeniyle çalışan personelin iş yükünün arttığına dikkat çekti. Ayrıca personele zorunlu fazla mesai dayatması yapıldığına değinen Taşkıran, keyfi uygulamaların derhal son bulmasını istedi. Ayrıca Unkapanı SGM’de çalışan personelin yerlerinin sürekli keyfi olarak değiştirildiğini aktaran Taşkıran, bu durumun hükümetin kadrolaşması olarak karşılarına çıktığını söyledi.
TALEPLER
SGM’lerinde dağınıklık ve farklı uygulamaların derhal belli standartlara oturtulmasını isteyen Taşkıran, büro emekçilerinin taleplerini şöyle sıraladı: “Yeniden yapılanma uygulamaları deneme yanılma yöntemleriyle değil, çağın koşullarına uygun, insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde, bilimsel ve planlı yapılmalıdır. Çalışanlar ve hak sahipleri mağdur edilmemelidir. Zorunlu fazla mesai dayatmalarından, keyfi uygulamalardan ve çalışma barışını bozan performans uygulamalarından vazgeçilmelidir. SGK’ya yeni kadrolu personel alımı yapılmalıdır. Geçici görevlendirme ve rotasyon uygulamaları derhal durdurulmalıdır. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)
www.evrensel.net