Türk: ‘Hiçbir güç DTP’ye diz çöktüremeyecektir’

DTP’nin dün yapılan Meclis Grup Toplantısı, oldukça yoğun bir katılımla gerçekleşti. Grubun gündemini operasyonlar oluşturdu.


DTP’nin dün yapılan Meclis Grup Toplantısı, oldukça yoğun bir katılımla gerçekleşti. Grubun gündemini operasyonlar oluşturdu.
DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk, operasyona vurgu yaparak, bu gelişmelerden ciddi kaygı duyduklarını ifade etti. “Operasyonları tetikleyen bizzat başbakanın seçimler sonrası yaptığı ve bizi hedef gösteren açıklamalarıdır” diyen Türk, operasyonu “seçim sonuçlarına hükümetin tahammülsüzlüğünün açık bir göstergesi” olarak nitelendirdi.
Gerçekleşen operasyonun hukuk dışı olduğunu söyleyen Türk, hükümeti kınadı. Türk tüm demokratik muhalefeti buna karşı tutum almaya, konuya odaklanmaya çağırdı.
Urfa’da iki gencin öldürülmesine, partilileri üzerinde estirilen baskı ve sindirme hamlelerine bir yenisinin eklendiğine dikkat çekerek, bu saldırıları, “partilerini demokratik siyasetin dışına çıkarmaya yönelik konseptin bir parçası” olarak nitelendiren Türk, bedeli ne olursa olsun cesaretle demokratik duruşlarını ve mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti. Türk operasyonların ve gözaltıların derhal sona ermesi ve gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.
TEMEL SORUNLAR KRİZ VE KÜRT SORUNU
Türkiye’nin ekonomik kriz ve Kürt sorununda çatışmalı sürecin devam ediyor olması gibi iki büyük sorunla karşı karşıya bulunduğunu belirten Türk, yeni anayasa, siyasi partiler ve seçim yasalarındaki değişiklikler başta olmak üzere askıya alınan demokratik reformların biran önce Meclis gündemine getirilmesinin en acil gündem olduğunu söyledi. Türk, 29 Mart’ta sandıktan “değişim ve çözüm” çıktığını ifade etti. Kürt sorunun çözümünde de halkın 29 Mart seçimleri sonucunda devlete ve iktidara önemli yol haritası verdiğini kaydeden Türk, “Kürtlerin çözüme her zamankinden daha hazır olduğunun” altını çizerek, “yeni bir sayfa açalım” mesajı verdiklerini söyledi. Bugüne kadar bütün seçeneklerin denenip, çözüm olmadığının görüldüğünü ve artık demokratik çözümün kaçınılmaz olduğunu belirten Türk, bunun kolay olmadığını, bir takım güç odaklarının buna karşı harekete geçeceğini ifade etti. Türk, TRT Şeş’le 24 saat Kürtçe yayın yapılırken, Kürtlerin anadilinde yayın yapan Azadiya Welat Gazetesi’nin kapatılmasını da “iki yüzlülük” diye nitelendirdi.
Türk, Kürtlerin kendi dillerine ve kültürlerini sahip çıkacaklarınıkayetti.
PKK’nin eylemsizlik kararı açıkladığını belirten ve bunun “önemli, kaçırılmaması gereken bir fırsat” olduğunu kaydeden Türk, devleti, hükümeti sürece olumlu yanıt vermeye çağırdı. Sorunun güçle, kuvvetle çözülmeyeceğini, ABD gibi bir gücün Irak’ta, Afganistan’da batağa saplanmaları örneği ile açıklayan Türk, “çözümün anahtarı olarak diyalog, uzlaşı ve barış”ı gösterdi. ANKARA
www.evrensel.net