Eleştirmenler Akmen’in yanında

ÜSTÜN Akmen’in tiyatro yasaklanmasıyla ilgili sözleri nedeniyle ifadesinin istenmesine, eleştirmenlerden tepki geldi.


ÜSTÜN Akmen’in tiyatro yasaklanmasıyla ilgili sözleri nedeniyle ifadesinin istenmesine, eleştirmenlerden tepki geldi. UNESCO’nun sivil toplum örgütlerinden Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (IATC)’nin Türkiye Merkezi (TEB), birliğin başkanlığını yürüten Üstün Akmen’in savcılığa çağırılmasını şiddetle kınadı.
“Gücü ellerinde tutanları öncelikle “eleştiri” sözcüğünün rahatsız ettiğinin farkındayız, dahası eleştiri mesleğinin mesleksizleri tedirgin ettiğini de biliyoruz” diyen eleştirmenler, şöyle devam etti: “Ne var ki, bu bizim mesleğimiz ve şimdiye kadar sahnede izlediğimiz “Geceyarısı Trampet Sesleri”, “Hitler Rejiminin Korku ve Sefaleti”, “Arturo Ui’nin Yükselişi”, “Galileo Galilei”, “Evet Diyenlerle Hayır Diyenler” oyunlarını nasıl eleştirmişsek, günlük hayatımızda sahnelenmek istenilen oyunları eleştirmek de hem mesleğimizin, hem de vatandaşlık bilincimizin gereğidir.
Tiyatroyu uğraş edinmiş insanlar olarak, Bertolt Brecht’in “Susma, sustukça sıra sana da gelecek” sözünü şiar edindiğimizi açıklıyoruz.” (İSTANBUL)
www.evrensel.net