‘HİZMET’ YAPILMASA DAHA İYİ!

KOCAELİ’nin ilçesi Darıca’da, seçim öncesi hızla yapılan yol ve kaldırımlar yeniden kazılıyor.


KOCAELİ’nin ilçesi Darıca’da, seçim öncesi hızla yapılan yol ve kaldırımlar yeniden kazılıyor. Geçtiğimiz aylarda İstasyon Caddesi asfaltı tamamen kaldırılarak yeniden asfaltlanmıştı. 12 Nisan tarihinde gaz dağıtım şirketi PALGAZ, seçim öncesinde tamamlanan yolları kazarak, daha önce abonelik almayan konut ve işyerlerine doğal gaz hattı döşemeye başladı. Darıcalıların merak ettikleri konu ise bu çalışmaların neden asfaltlama çalışmasından önce yapılmadığı. Yapılan kazılarla İstasyon Caddesi yolu, yine eski haline getirildi. Çalışma nedeniyle trafik aksarken, pazar sabahı 08.00’de başlayan çalışmalar, çevre halkını rahatsız etti.
‘HALK TEPKİ GÖSTERMEZSE…’
Şarküteri Çalışanı Nuhan Kanık, “Yapılması gerekiyorsa iyi. Ama 3 ay önce, yol yapılmadan önce yapılsa olmaz mıydı?” diyerek tepkisini dile getirdi. Çalışma yüzünden ortalığın toz duman olduğunu dile getiren Kanık, yolların sulanmasını istediklerini, ancak bu talebin karşılık bulmadığını belirtti. Kanık, trafik aksamasından ötürü, araçlarını başka yerlere bırakmak zorunda kaldıklarını sözlerine ekledi.
Otomotiv İşçisi Orhan Yazgan da yolların asfaltlanmadan önce kazılması gerektiğine dikkat çekti. “Vatandaşın parasını sokağa atıyorlar. Bu iş en çok rantçıların işine yarıyor” diyen Yazgan, böyle uygulamaların halkın tepki göstermemesi sonucu yapıldığını ifade etti.
‘BELEDİYE ŞİMDİ NEREDE?’
Telefon Bayii İşleten M.B, “Yol yapıp 2 ay sonra kazmanın tek nedeni var, rant elde etmek. Bu yollar yapılırken ısrarla sorduk, belediye çalışanlarına yeniden kazacak mısınız diye. ‘Yok kazmayacağız’ dediler. Dün belediye başkanı yardımcıları hepsi sokaktaydı, bugün hiçbiri yok” diye konuştu. Kırıcı sesinin sabah 08.00’de başladığını kaydeden M.B, mahalle halkı ve esnafının belediyeye gitmesi gerektiğini vurguladı.
ÇUKURLAR KAPATILMIYOR
İsmini vermekten çekinen bir esnaf ise yolun, halkın oylarını almak için yapıldığını, açılan çukurların da gereği gibi kapatılmadığı için araçların zarar gördüğünü söyledi.
CHP İlçe Başkanı Baykal Kaya ise, sorunun sadece bu caddeyle sınırlı kalmadığını söyledi. Aynı sorunun Darıca’nın 14 mahallesinde yaşandığını belirten Kaya, bu durumun rantçı belediyecilik anlayışının bir sonucu olduğunu ifade etti. (Darıca/EVRENSEL)
Selçuk Karstarlı/Hasan Kaya
www.evrensel.net