Suda boğmak suç değil!

ABD Başkanı Barack Obama, “terör” zanlılarına işkence uygulayan CIA elemanlarının yargılanmasının önünü kesti. Obama’nın gerekçesi ise anlamlı: “CIA yetkilileri, George W. Bush yönetimi tarafından kendilerine verilen yetkiyi kullandılar. Bu nedenle de soruşturmaya tabi tutulmalarına gerek yok.”


ABD Başkanı Barack Obama, “terör” zanlılarına işkence uygulayan CIA elemanlarının yargılanmasının önünü kesti. Obama’nın gerekçesi ise anlamlı: “CIA yetkilileri, George W. Bush yönetimi tarafından kendilerine verilen yetkiyi kullandılar. Bu nedenle de soruşturmaya tabi tutulmalarına gerek yok.”
İşkence emrini veren Bush hükümeti yöneticileri hakkında soruşturma açılması da Obama’nın gündeminde bulunmuyor.
Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, ABD Adalet Bakanlığı’nın George W. Bush döneminde Beyaz Saray’da ‘terör’ zanlılarına ağır işkence yapılmasını haklı göstermek için kullanılan dört gizli kurum içi belgenin yayımlanacağını söylemişti. Bakanlığın Bush döneminde CIA’ya gönderdiği ve kamuoyuna açıklanan belgelerdeki tavsiyeler, CIA yetkililerinin elini güçlendirdi. ABD Başkanı Barack Obama, Bush yönetimi döneminde CIA’nın kullandığı dört işkence tekniğinin kullanılmaya devam edilmesine izin verdi. Yönetimi devralmasının ardından işkenceyi yasaklayacağını açıklayan Obama, CIA yetkililerinin kullandıkları sorgu tekniklerinin kendilerine verilen hukuki tavsiyeler doğrultusunda olması durumunda cezai soruşturmaya tabi tutulamayacağını söyledi.
İŞKENCE KILAVUZU
Belgelerde, kişide boğulma hissi yaratan, insan hakları savunucularınca ve birkaç gün önce bizzat ABD’nin yeni adalet bakanı tarafından işkence olarak tanımlanan suda boğma (waterboarding) yönteminin kullanılmasına izin veriliyor. Belgeler aynı zamanda, CIA’nın bazı tutsaklara nasıl davrandığını da gösteriyor. Belgelerde başına çuval geçirilmiş, elleri ve kolları bağlanmış bir esirin, kısa süreli kestirmeler dışında bir haftadan uzun süre uykudan mahrum bırakılabileceği belirtiliyor.
Yine aynı belgelerde, esirlere tokat atılabileceğinden ve duvara çarpılabileceğinden söz ediliyor. CIA’nın hangi dayanakla bu tekniklerinden faydalanabileceğiyse belgelerden birinin derinlerinde açık seçik belirtiliyor: “Tüm bu teknikler bir nebze de olsa fiziki acı verebileceği ama zarar verici büyük bir acıdan söz edilemez.” O nedenle de CIA çalışanlarına, sorgularında söz konusu teknikleri kullanmalarının işkenceye eş olmadığı yolunda güvence veriliyor.
Obama yönetimi, bir insan hakları kuruluşunun açtığı davanın da etkisiyle kurum içi belgeleri açıklamaya mecbur kaldı. Aksi takdirde belgeler mahkeme emriyle açıklanabilirdi.
İŞKENCE YAPANLAR EMİR KULUYMUŞ
Obama, bahsedilen tekniklerin artık kullanılmadığını, Guantanamo Üssü’nün kapatılması yönünde de karar alındığını söylemişti. Ancak Obama aynı zamanda, “Kendilerine verilen hukuki görüş üzerine iyi niyetle hareket eden CIA yetkilileri yargılanmayacaklar” da diyor. Bush yönetiminin sorgu tekniklerini eleştirenler ise bu uygulamaların totaliter bir devlette olacağını ve uluslararası yasaların ihlali olduğunu savunuyor. ‘Terör’ tutuklularının yasal haklarının savunucusu Anayasal Haklar Merkezi, kararın hayal kırıklığı yarattığını açıkladı.
Uluslararası Af Örgütü’nden analist Tom Parker, bunların suç oluşturan eylemler olduğunu, ABD yasalarına göre işkencenin yasak olduğunu ve bu uygulamalarla uluslararası yasaların ihlal edildiğini söyledi. (DIŞ HABERLER)

BEYAZ SARAY: İŞKENCE İŞE YARIYORDU
Bush döneminde görev yapan üst düzey bir yetkili, Adalet Bakanlığı’nın, o dönemde terör zanlılarına ağır işkence yapılmasını Beyaz Saray’da haklı göstermek için kullanılan dört gizli “kurum içi” belgeyi yayımlamasının, “ABD ulusal güvenliği için büyük bir darbe olduğunu” söyledi.
Adı açıklanmayan yetkili, belgelerin yayımlanmasını “akıl almaz bir hareket” olarak niteledi ve “Bu, ulusal güvenliğe zarar veren bir harekettir, çünkü bu teknikler işe yarıyordu. Bu tekniklerin kamuoyuna duyurulması, bir daha kullanılamayacağı anlamına gelir ki, bu da ulusal güvenliğimiz için ciddi bir darbedir. Şimdi bu belgeleri düşmanlarımızın önüne serdik. Bu tamamen gereksizdi” dedi.
Öte yandan, ABD Başkanı Obama’nın başdanışmanı David Axelrod, Obama’nın belgelerin yayımlanması kararını enine boyuna değerlendirdiğini; Adalet Bakanlığı, CIA, Ulusal İstihbarat Birimi ve İç Güvenlik Bakanlığı’ndaki uzmanlara danıştığını ve karar için bir ay düşündüğünü söyledi.

CIA’NIN SORGULAMA TEKNİKLERİ NELER
Waterboarding: Bu sorgu yönteminde, sırtüstü yatırılan şüphelinin yüzüne havlu örtülüyor ve havlunun üzerine su dökülüyor. Bu da şüphelide suda boğulma hissi uyandırıyor.
Böcek: Zanlıyla zararsız böcekler bir kutuya kapatılıyor; zanlı, böceğin kendisini ısıracağını zannediyor.
Tecrit: Ses ve şok yaratmak için zanlı hızla duvara çarptırılıyor.
Uykusuz bırakma: Zanlı, kelepçeli bir biçimde ayakta tutuluyor. 180 saate kadar uyanık kalması sağlanıyor.
www.evrensel.net