1 Mayıs Ankara’da mitingle kutlanacak

1 Mayıs, Ankara'da Sıhhiye Meydanı'nda mitingle kutlanacak. Meslek örgütleri, sendikalar, işsizliğe, yoksulluğa, krize karşı "eşitlik, özgürlük, barış ve demokrasi" talebiyle tüm Ankaralıları mitinge çağırıyorlar.


1 Mayıs, Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü olarak Ankara’da da mitingle kutlanacak. Ankaralılar, Sıhhiye Meydanı’nda işsizliğe, yoksulluğa, açlık ve krize karşı “eşitlik, özgürlük, barış ve demokrasi” talebiyle yapılacak mitinge katılmaya çağrıldı.
Türk-İş’e bağlı Petrol-İş ve TGS Ankara Şubesi, KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen Ankara 2 No’lu Şube ve Tarım Orkam-Sen Genel Merkezi, TMMOB İKK, Tüketici Hakları Derneği, Ankara Tabip Odası ve Halkevleri’nden oluşan Tertip Komitesi, Ankara Emniyeti’ne miting başvurusunu yaptıktan sonra çalışmaları başlattı.
Tertip Komitesi Başkanı, KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Tüm Bel-Sen Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Satı Burunucu Çalı, bu sene mitingin ana temasının, “işsizliğe, yoksulluğa, zamlara ve krize karşı eşitlik, özgürlük, barış ve demokrasi” olacağını söyledi. Bu talepleri sahiplenen herkesi, tüm Ankaralıları mitinge çağırdıklarını ifade eden Çalı, “Biz bu mitingde, krizin nedeninin aşırı kâr hırsı ve üretim anarşisi olduğunu söyleyip, o nedenle de krizin faturasını sorumlu olanların ödemesini isteyeceğiz” dedi.
MİTİNGİN
BAŞLICA TALEPLERİ
Mitingde ayrıca, “işten atmalar ve ücretsiz izinlerin yasaklanmasını, herkese kadrolu ve güvenceli istihdam sağlanmasını, kamu emekçilerine grev ve toplusözleşme hakkı” isteyeceklerini de belirten Çalı, kıdem tazminatları ve İşsizlik Fonu’nu gasp ettirmeyeceklerini ifade etti.
Mitingde, “asgari ücretin insanca yaşanacak düzeye çıkarılması; işsizlerin kira, elektrik, ısınma, temel gıda gibi ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılanması; özelleştirmelere son verilmesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün de tatil ilan edilmesi, kamuda süren toplusözleşme görüşmelerinde işçilerin taleplerinin kabul edilmesi, halkın talepleri doğrultusunda demokratik anayasa hazırlanması, NATO ve üslerin dağıtılması, IMF ile ilişkilere son verilmesi” taleplerine de dikkat çekeceklerini vurgulayan Çalı, “Eşit, özgür, kardeşçe bir yaşam için Kürt sorununa barışçıl ve demokratik çözüm” diyeceklerinin de altını çizdi.
MAHALLE VE SANAYİ
SİTELERİNDE ÇALIŞMA
“Bu taleplerle 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız” diyen Çalı, işyerleri ve semtlerdeki çalışmaların yanı sıra özellikle örgütsüz işçilerin ağırlıkta olduğu sanayi sitelerinde, çevre ilçelerde de seslerini duyurup mitinge çağrı yapacaklarını söyledi.
Afişlerin şimdiden hazırlandığını, çevre ilçelerde 1 Mayıs kutlamalarının ardından otobüslerle miting alanına gelineceğini kaydeden Çalı, 1 Mayıs çalışmalarında radyo ve televizyonları, yazılı medyayı da kullanmak, seslerini duyurmak istediklerini ifade etti. 1 Mayıs mitingi için emek ve demokrasi güçleri, tüm Ankaralı saat 13.30’da Ankara Garı’nda toplanmaya çağrıldı. Daha sonra yapılacak yürüyüşün ardından miting Sıhhiye Meydanı’nda gerçekleştirilecek.
PROGRAM BUGÜN AÇIKLANACAK
Öte yandan, 1 Mayıs Tertip Komitesi, bugün bir basın toplantısı yaparak etkinlik programını açıklayacak. Toplantı, Petrol-İş Ankara Şubesi Salonu’nda saat 11.00’de yapılacak. “Bugün ülkenin her tarafı yangın yeri gibidir. Ekonomik kriz her geçen gün derinleşmekte, AKP Hükümeti iş birlikçi büyük sermayenin istekleri doğrultusunda peş peşe paketler açmaktadır.
İşçi sınıfı ve emekçi kitleler için çalışma ve yaşama koşulları sürekli kötüleşmekte, açlık ve yoksulluk, işsizlikle birlikte yaygınlaşmakta, işsiz ve umutsuz yığınların öfkesi büyümektedir” diyen Tertip Komitesi, bu nedenle 1 Mayıs’ının, sermayenin saldırılarının püskürtülmesi için güçlerini birleştirip harekete geçirecekleri bir gün olacağını söyledi.(Ankara/EVRENSEL)
Sultan Özer
www.evrensel.net