Ambarlarda yaşam kavgası veriliyor

İŞ cinayetleri ve kötü çalışma koşullarıyla gündeme gelen Tuzla tersanelerinde, barınma da temel sorunlar arasında.


İŞ cinayetleri ve kötü çalışma koşullarıyla gündeme gelen Tuzla tersanelerinde, barınma da temel sorunlar arasında. Gurbetten iş bulmak için gelen işçiler, kalacak yer bulamadıkları için ambarlarda yaşıyorlar.
Memleketlerinde iş bulamadıkları için İstanbul’a geldiklerini söyleyen gurbetçi işçiler, 20 kişiyle aynı ambarda yaşamak zorunda olduklarını ve artık yetkililerin buna bir çözüm bulması gerektiğini söylüyorlar.
İKİ ÇOCUĞUM İÇİN...
Urfa’dan İstanbul’a çalışmak için gelen ve ailesine bakmak zorunda olduğunu söyleyen Salih Can, şu anda tersanelerde iş bulamadıklarını ve arkadaşlarıyla ortak tuttukları ambarlarda kaldıklarını anlattı. Köyde bekleyen iki çocuğu için bu koşullara dayanmak zorunda kaldığını dile getiren Can, hükümetin İşsizlik Fonu’ndan ve genel bir sigortadan yararlanmaları için yasa çıkartmasını istiyor.
Her sabah tersane duraklarında iş bulmak için beklediğini söyleyen Suat Can, ara sıra günlük yevmiyeli çalışıyor. Para kazanamadığı için memleketine dönemediğini dile getiren Suat Can, “Sefalet içinde yaşadığımız ambarlarda hayatımız çürüyor” dedi. Can, işsizliğin sorumlusu olan hükümetin buna çare aramamasına tepkili.
BAŞLIK PARASI İÇİN
Ali Can ise 19 yaşında. Başlık parasını tamamlamak için İstanbul’a gelmiş. Kendisinden 20 bin lira isteniyormuş. Bu parayı biriktirmesinin imkansız olduğunu söyleyen Can, bekarlara ev vermedikleri için ambarlarda yaşadıklarını söyledi.
Seçim döneminde bir sürü para harcandığını ve vaatler verildiğini dile getiren Ali Pürzlüdağ ise bu vaatlerin yalan olduğunu söyledi. Tersanelerde çalışma koşullarının tehlikeli olmasına karşın yaşamak için buralarda çalışmak zorunda olduklarını belirten Pürzlüdağ, ekmek parası için ambarlarda kalmaya devam edeceğini kaydetti. (İstanbul/EVRENSEL)
Erdem Geyik - Adile Doğan
www.evrensel.net