İsviçre: İran’la arabulucu olabiliriz

İSVİÇRE’nin Tahran Büyükelçisi Livia Leu Agosti, tarafların istemesi halinde İran ve ABD arasında arabulucu olabileceklerini söyledi.


İSVİÇRE’nin Tahran Büyükelçisi Livia Leu Agosti, tarafların istemesi halinde İran ve ABD arasında arabulucu olabileceklerini söyledi. İran’da İngilizce yayın yapan devlet televizyonu Press TV’nin haberine göre Agosti, “İsviçre, tarafların istemesi halinde mevcut sürece katkıda bulunabilir. Hâlâ iki taraftan da karışık sinyaller görüyor ve duyuyorsak bu normaldir. Çünkü iki ülke arasında 30 yıldır doğrudan diplomatik ilişki yok. Her adım zaman alacak” dedi.
İki ülkenin birbirine karşı dikkatli, olumlu yaklaşım sergilediğini söyleyen Agosti, şu anki aşamada tarafların hitap dilini değiştirmeye çalıştığını ve gayriresmi görüşmeye izin verdiğini belirtti. Tahran’da görevli tek kadın büyükelçi olan Agosti, güven mektubunu şubatta Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’a sunmuştu. ABD’nin Tahran’daki büyükelçiliğinde görevli 52 ABD’linin, 4 Kasım 1979-21 Ocak 1981 tarihleri arasında 444 gün rehin tutulması, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kesilmesine neden olmuştu. ABD’nin İran’daki menfaatlerini temsil ve koruma görevini İsviçre’nin Tahran Büyükelçiliği yürütüyor.
‘ÖNKOŞULSUZ GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ’
Öte yandan İran, BM Güvenlik Konseyi’nin daimi beş üyesi ve Almanya ile nükleer konuda “önkoşulsuz” görüşmeye hazır olduğunu bildirdi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hasan Kaşkavi, “İran, önkoşulsuz, adalet ve karşılıklı saygı esasına dayalı müzakereleri hep savunagelmiştir” dedi. TAHRAN
www.evrensel.net