Sri Lanka’da sivil trajedisi yaşanıyor

SRİ Lanka Savunma Bakanlığı Sözcüsü Keheliya Rambukwella, Tamil Eelam Kurtuluş Kaplanları (LTTE) Lideri Velupillai Prabhakaran’a...


SRİ Lanka Savunma Bakanlığı Sözcüsü Keheliya Rambukwella, Tamil Eelam Kurtuluş Kaplanları (LTTE) Lideri Velupillai Prabhakaran’a, teslim olma kararı verme ya da askeri müdahaleyle karşı karşıya kalma konusunda yerel saatle bugün öğleye kadar süre tanındığını söyledi.
Sri Lanka Savunma Bakanlığı, savaş bölgesinden ordunun denetimindeki bölgelere kaçan sivillerin arasında düzenlenen intihar saldırısında en az 17 sivilin öldüğünü bildirdi. Bakanlığın internet sitesinde yayımlanan açıklamada, bir Tamil intihar eylemcisinin düzenlediği saldırıda ölenler arasında kadınlar ve çocukların bulunduğu belirtildi. Askeri sözcü, askerlerin söz konusu güvenli bölgeye ilerlediğini ve gerillalara ait önemli bir tesisi ele geçirdiğini, bazı sivillerin de bölgeden kaçtığını açıkladı.
100 BİN SİVİL KAPANA KISILDI
BM, hükümetin güvenli bölge dediği alanda yaklaşık 100 bin sivilin kapana kısıldığını ve son 3 aydır şiddetlenen çatışmalarda 4 bin 500 sivilin öldüğünü belirtti. Sivillerin bölgeden çıkmasına imkan sağlamak için uluslararası toplum sürekli ateşkes çağrısı yapıyor. İnsan hakları grupları Tamil gerillalarını sivilleri kalkan olarak kullanmakla, hükümeti de yerleşim yerlerini hedef gözetmeden bombalamakla suçluyor. Yabancı gazetecilerin bölgeye girişine izin verilmediği için iddiaları doğrulatmak da mümkün olmuyor.
25 yıldır süren atışmalarda 70 bin kişinin öldüğü, binlercesinin de evlerinden olduğu tahmin ediliyor. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net