Kredi kartı harcamaları artışta

YILIN ilk 3 aylık döneme ait kredi kartı kullanım oranları açıklandı.


YILIN ilk 3 aylık döneme ait kredi kartı kullanım oranları açıklandı. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre yerli ve yabancı kredi kartları ile yurtiçi işlemlerinin cirosu 46 milyar TL, banka kartlarının yurtiçi kullanımı hacmi ise 42 milyar TL.
Böylece 1 Ocak 2009-31 Mart 2009 arasındaki süreçte banka ve kredi kartları ile toplam 88 milyarlık işlem tutarı kaydedildi. Bu rakamlar, geçen senenin aynı dönemine göre kredi kartı harcamalarında yüzde 14’lük bir artışa işaret ediyor.
2009 yılı Mart ayı sonu itibariyle, Türkiye’deki kredi kartı sayısı 43.5 milyon, banka kartı sayısı 59.7 milyon, ATM sayısı 22 bin 321, POS sayısı ise 1.6 milyon adet olarak kaydedildi.
İnternet üzerinden satış yapan kayıtlı firmaların sayıları, geçen yılın ilk çeyreğine oranla yüzde 44 artış yaşayarak 47 bine yaklaştı. İnternet üzerinden yapılan işlemler ise daha çok düzenli ödemeler olarak belirlendi.
Kredi kartı kullanım oranlarının kullanım oranlarına bakınca, marketler ve alışveriş merkezleri yüzde 16’lık payla ilk sırada yer alıyor. Marketleri, yüzde 13 ile benzin istasyonları, yüzde 9.8 ile telekomünikasyon sektörü, yüzde 7.7 ile giyim ve aksesuar sektörü izliyor. (İSTANBUL)
www.evrensel.net