NİSAN VE MAYIS KENE İLE MÜCADELEDE ALTIN AY

ANKARA Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Akdur, havaların erken ısınması nedeniyle bazı yerlerde kenelerin ...


ANKARA Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Akdur, havaların erken ısınması nedeniyle bazı yerlerde kenelerin aktifleştiğini söyleyerek, “Hatta Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nde şüpheli olgular görülmeye bile başladı” dedi.
Türkiye’de kenelerin genellikle mayıs ayında aktif hale geldiğine işaret eden Akdur, “KKKA salgını ile mücadelenin esasını kene ile mücadele oluşturur ve mücadelenin en önemli dönemi, mayıs ayı öncesi, yani nisan aydır. Nisan ayı iyi değerlendirilerek kene sayısı azaltılabilir ve KKKA sayısı kontrol altına alınabilir” diye konuştu. Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Recep Akdur, alınması gereken önlemleri ise şöyle sıraladı.
kKKKA görülen köylerde mayıs ayı gelmeden ahırlar hem iç hem de dış duvarlar sıvanıp ve badana yapılmalıdır.
kAhırlar iyi bir şekilde temizlenmeli ve birer hafta ara ile üç haşere ilacı uygulanmalı, bahara kenesiz girilmeli
kMeraya salınan hayvanlar, meradan dönüşünde, meradan kene alıp almadıkları kontrol edilmeli; şayet kene almışlar ise kene öldürücü ilaçlar uygulamak suretiyle keneler öldürülmelidir. (ANKARA)
www.evrensel.net