Yumurtası kadar renkli bayram

İsa’nın göğe yükselişi olarak kabul edilen Paskalya Bayramı nedeniyle önceki gün kiliselerde ayin vardı.


İsa’nın göğe yükselişi olarak kabul edilen Paskalya Bayramı nedeniyle önceki gün kiliselerde ayin vardı.
Yumurtalar boyandı, çörekler yapıldı. Kiliseye giderken en temiz giysiler giyildi. Türkiye’de yaşayan Süryaniler, İsa’nın ‘diriliş günü’ olduğuna inanılan ‘Diriliş’ veya ‘Paskalya Bayramı’nı kutladı. Peki, yüzyıllardır Mezopotamya’da yaşayan Süryanileri hangimiz tanıyoruz, geleneklerinden kültürlerinden ne kadar haberdarız?
Bugün yaklaşık 4 buçuk milyon dünya nüfusu olan, 25 bini Türkiye’de yaşayan Süryaniler, toplum yaşamında önemli bir yer tutan geleneklerini, günümüzde her ne kadar şehirlerdeki yaşam sonucu unutulmaya yüz tuttuysa da yaşatmaya devam ediyor. İstanbul’da 17 bin nüfusu olan Süryaniler, Bakırköy’deki Meryem Ana Kilisesi’nde İsa’nın göğe yükselişi olarak kabul edilen günü (Paskalya Bayramı’nı) görkemli bir biçimde kutladı.
KIRMIZI, İSA’NIN KANINI TEMSİL EDİYOR
Paskalya, Hristiyanların iki büyük bayramından biri. 3 gün süren bayram, pazar günü kilisedeki ayinin ardından ev ziyaretleri ile devam ediyor. Bayramda özellikle kırmazı yumurta ve paskalya çöreği ikram ediliyor.
Eğitimci Muzaffer İris, yumurtaların neden kırmızıya boyandığına ilişkin, “Çarmıha gerilen İsa Mesih’in kanı temsil ediliyor. Sarı güneşi, beyaz da temizi, saflığı anlatıyor” diyor.
40 GÜN BOYUNCA BAYRAMLAŞMA
Hayvansal gıda yenmeyen 50 günlük oruca ‘perhiz’ deniyor. Ve perhiz, kilisede yapılan ayinle son buluyor. İsa’nın cuma günü öldüğüne, 2 gün sonra da dirilip göğe çıktığına inandıklarını söyleyen Gülşen Çiçek, “Bunun için pazar gününü Diriliş Bayramı olarak kutlarız. Ayinden sonra oruç bozulur ve ‘kıddas’ denen kutsal ekmek yenir. Papaz herkese yedirir. Pazartesi de ölülerimiz anılır. Bayramlaşma 40 gün sürer” diye konuşuyor.
Bayramda yumurta ve çörek ikram edilmesi geleneğinin bin yıl öncesine dayandığını dile getiren Cem Ercin ise “Kırmızı yumurta kırıldığında içinden beyaz çıkıyor. Beyaz aydınlığa giden yoldur” diyor.
İSTANBUL’DA 17 BİN SÜRYANİ
Kökleri Mezopotamya’ya dayanan Süryanilerin kökeni Nuh’un oğlu Sam’a kadar dayanıyor. MÖ isimleri Aramiler olan Süryaniler, MS 34 yılında Aramiler ismini terk ettiler. O dönem ‘Osrihan Eyaleti’ denilen Urfa ve Harran yöresinde Aramiler, MÖ 132’den MS 244 yılına kadar yaşadı. Dönemin kralı 5. Abgar, Hristiyanlığı benimsedi ve Kuzey Mezopotamya’da misyonerlik faaliyetinde bulundu. Mezopotamya halklarının Aramice konuşuyor olması ise bu faaliyetlerin sonucu. Bugün dünyada yaklaşık 4 buçuk milyon nüfusa sahip olan Süryanilerin 3 milyonu Hindistan’da. Şu anda Türkiye’de 25 bin civarında olan Süryanilerin çoğunluğu İstanbul’da ve bu nüfusun 17 bin olduğu tahmin ediliyor.
(İstanbul/EVRENSEL)

BAYRAMDAN ÖNCE…

Her bayram olduğu gibi Diriliş Bayramı da tatlı bir telaşla gelir. Bayramdan önce çörekler için hamur hazırlanır ve üzerine haç işareti yapılıp dualar edilir. Sonra onun ekşimesi beklenilir. Yapılan çöreklere ‘kiliçe’ adı verilir. Misafirlere ikram edilip tüketilir. Çörekle beraber ‘lebeniye’ adı verilen eski, buğdaylı bir yemek yapılır. Yumurtalar da bir gece önceden boyanır ve bütün misafirlere, komşulara ikram edilir.
Şamiram Arslan
www.evrensel.net