Plastiğe dokunma şişmanlarsın

PLASTİK maddelerde bulunan kimyasal maddelerin çocuklarda obeziteye yol açtığı ortaya çıktı.


PLASTİK maddelerde bulunan kimyasal maddelerin çocuklarda obeziteye yol açtığı ortaya çıktı.
New York Times’ın haberine göre, Mount Sinai Medical Center tarafından gerçekleştirilen ve sonuçları Amerikan tıp dergisi Epidemiology’de yayınlanan araştırma, New York’un Doğu Harlem bölgesinde yaşayan 500 çocuk üzerinde gerçekleştirildi.
Çocuklardan alınan idrar örneklerinin incelenmesine dayanan araştırma, şişman çocukların idrarında zayıflara göre daha fazla “fitalat’ adlı kimyasal madde bulunduğunu ortaya çıkardı.”Fitalat’ adı verilen kimyasal madde plastik imalatında kullanılıyor ve plastiğin yumuşayarak esneklik kazanmasını sağlıyor. Araştırmaya göre, çocuklarda şişmanlık arttıkça, vücuttaki fitalat maddesinde de artış gözleniyor.
Konuyla ilgili ilk bulgular, fareler üzerinde yapılan deneylerle de doğrulandı. Buna göre, farelere Bisfenol A olarak bilinen ve plastik imalatında kullanılan “fitalatö maddesi verildi. Bu maddenin vücuttaki hormonların çalışmasını sağlayan temel hormonu üreten endoktrin bezinin çalışmasını bozduğu tespit edildi. Endoktrin sistemi bozulan farelerde şişmanlamaya yol açan hormonal bozukluklar meydana geldi. Bilim adamları, aynı etkinin çocuklarda da meydana geldiğini saptadı. Buna göre, plastik maddelerle temas eden çocuklar “fitalatö maddeyi alıyor ve bu da endoktrin sistemini altüst ediyor.
(TOPLUM YAŞAM)
www.evrensel.net