‘Ataol usta’ya saygı

BEŞİKTAŞ Belediyesi tarafından Akatlar Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Ustalara Saygı” etkinlikleri, önceki gece şair Ataol Behramoğlu için gerçekleştirildi.


BEŞİKTAŞ Belediyesi tarafından Akatlar Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Ustalara Saygı” etkinlikleri, önceki gece şair Ataol Behramoğlu için gerçekleştirildi. Gecede Behramoğlu ile birlikte sahneye çıkan yakınları ve dostları, ünlü şairin şiirinden, kişiliğinin, pek çok yönünden bahsettiler.
ŞİİR ŞAİRDEN BAŞKA HERKESE YARAR
Gecede ilk konuşmayı, eleştirmen ve yazar Doğan Hızlan yaptı. Behramoğlu’ndan yarım yüzyıl şiire emek vermiş bir şair olarak bahseden Hızlan, konuşmasında şairin şiirleri ve çevirilerini ve bunları belirleyen “duruşunu” anlattı. Hızlan’ın ardından kürsüye çıkan Ataol Behramoğlu, geceye katılanlara teşekkürlerini ilettiği konuşmasında, “şiir şairden başka herkese yarar, benim hiç işime yaramamıştır” diyerek dinleyenleri güldürdü.
Gecede tiyatro sanatçısı Dilek Türker, gazeteci ve Behramoğlu’nun gençlik yıllarından arkadaşı Haluk Şahin, tiyatro sanatçısı Erol Keskin, Behramoğlu’nun hapishane arkadaşı Ali Sirmen, ressam Sali Turan, şair Turgay Fişekçi, doktor ve şair İkna Sarıaslan ve Behramoğlu’nun ailesi de birer konuşma yaptı. Gece, müzik dinletisi ile son buldu. (İSTANBUL)
www.evrensel.net