Mesajı alamamış!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, seçmenin verdiği mesajı aldığını söyledi ama yaptığı açıklamalarla, bilinen üslubunu tekrar etmekten öteye gidemedi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, seçmenin verdiği mesajı aldığını söyledi ama yaptığı açıklamalarla, bilinen üslubunu tekrar etmekten öteye gidemedi. Güneydoğu’da eski belediyelerini DTP’ye kaptıran Erdoğan, buna rağmen Güneydoğu’da birinci parti olduklarını iddia ederken, Ergenekon’un 12. dalgasıyla ilgili getirilen eleştiriler karşısında da tahammülsüz davrandı.
‘GÜNEYDOĞU’DA DA BİRİNCİ PARTİYİZ’
“Hükümet olarak ister AK Parti’ye oy vermiş olsun ya da olmasın, bizim nazarımızda farkı yoktur. 71.5 milyon insanı bir bütün olarak kucaklıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanına adaletle, hakkaniyetle sahip çıktık. Milletin kararına saygı duyduk, bu kararı ve mesajı tüm boyutlarıyla belirlemeye devam ediyoruz” diyen Erdoğan, Güneydoğu’da kendi partisini geçen DTP’yi “kimlik siyaseti” yapmakla suçladı.
Erdoğan şöyle konuştu: “İl Genel Meclisi sonuçlarına göre 81 vilayetin 63’ünde 1. parti olmuştur. DTP 9 ilde birinciliği elde edebilmiştir. CHP ise 6 ilde, MHP de 2 ilde birinci olmuştur. AK Parti geniş bir tabana yayılmasına karşın diğerleri bölge ya da il partisi olmaktan öteye gidememiştir. Kimlik siyaseti yaparsanız dar bir çerçevede kalırsınız. AK Parti bir kez daha Türkiye partisi olduğunu göstermiştir. Buradaki 23 ilimizde kimlik siyaseti yapan partinin oy oranı yüzde 27.27’dir. Buna karşın AK Parti’ninki yüzde 36.3 olmuştur.”
BELEDİYELERİNİ DTP’YE KAPTIRMIŞTI
Ancak, AKP’nin özellikle hedeflediği Diyarbakır’da seçimi DTP büyük farkla kazanmıştı. Oylarını 7 puan artıran DTP adayı Osman Baydemir, yüzde 65 gibi bir oran yakalayarak yeniden başkan seçildi. DTP adayları Batman, Hakkari ve Şırnak’ta koltuklarını korudu, Iğdır’ı MHP’den, Siirt ve Van’ı da AKP’den aldı.
Türkiye genelinde il belediye başkanlığı seçimini kazanan tek bağımsız aday, Şanlıurfa’da AKP’nin aday göstermediği Eşref Fakıbaba oldu.
AKP’nin tek seçim başarısı Saadet Partisi’nden aldığı Mardin oldu.
ERGENEKONA ELEŞTİRİ KABUL ETMEDİ
Erdoğan, Ergenekon’un son dalgasını eleştiren siyasilere de sert çıktı. Muhalefeti ‘tahrik etmekle’ suçlayan Erdoğan, üstü kapalı olarak kabinedeki arkadaşı Ertuğrul Günay’ı da işaret ederek, ‘herkesi sorumlu olmaya’ çağırdı. Erdoğan, 23 Nisan dolayısıyla Meclis’i anlattığı konuşmasında, Baykal’ı, isim vermeden Ergenekon’un avukatlığını yapmakla suçladı. Erdoğan, “Demokrasiye yönelen tehditler TBMM içinde kendisine avukat bulabiliyor” dedi.

(Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net