SİNCANLI İŞÇİLER 1 MAYIS’A HAZIRLANIYOR

EMEK Partisi (EMEP) Sincan Örgütü 1 Mayıs çalışmalarına hız verdi.


EMEK Partisi (EMEP) Sincan Örgütü 1 Mayıs çalışmalarına hız verdi. 1 Mayıs hazırlıkları için yapılan toplantıya Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nden katılan işçiler, kriz gerekçesiyle haklarının ellerinden alınmasına karşı 1 Mayıs’ta kendi talepleriyle yer alacaklarını ifade ettiler.
EMEP Sincan ilçe örgütünün çağrısıyla önceki gün parti binasında bir araya gelen Sincanlı işçi ve emekçiler, 1 Mayıs hazırlıklarını ve taleplerini konuştular. Toplantıda özellikle Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde yaşanan hak gaspları, işçilerin talepleri ve 1 Mayıs hazırlıkları tartışıldı. Çeşitli fabrikalardan işçilerin de katıldığı toplantıda patronların krizi bahane ederek işçilerin haklarına saldırdığı ve daha fazla kâr etmeyi amaçladıkları belirtildi.
Toplantıya katılan organize sanayi işçileri, 1 Mayıs’ın tatil olmasını iyi değerlendirmek zorunda olduklarını belirterek, “Patronlar bu güne kadar 1000 TL ücretle çalıştırdığı işçiyi çıkarıp, 600 TL ile aynı işe başka işçi alıyor” dediler. Bunu engellemek için asgari ücretin arttırılması için mücadele edilmesi gerektiğini dile getiren işçiler, patronların en küçük hakları bile gasp etmeye çalıştıklarını belirttiler. İşçiler, organize sanayide işçilerin örgütsüz oldukları için gelişmelere seyirci kaldıklarını belirterek, koşulları değiştirmek için ne kadar zor olursa olsun birlikte hareket etmek zorunda olduklarını ifade ettiler.
DAVULLU ZURNALI KUTLAMA
Toplantıda söz alan işçiler, işten atmaların yasaklanması gerektiğini de vurguladılar. Bir işçi “Daha önce çok kâr ederken bizle mi paylaşıyorlardı ki, şimdi bizi işten atıyorlar. Eski kârlarının birazını işçiye ödeseler kimse atılmaz” dedi. Başka bir işçi ise atılanların çoğunun işsizlik maaşı alamadığını belirterek, atılan her işçiye bu paranın ödenmesi gerektiğini vurguladı.
Patronların kriz bahanesiyle fazla mesai ücretlerini ödemediğini dile getiren bir başka işçi ise üretimde bir düşüş olmadığını mesailerin artmasından anlayabildiklerini söyledi.
Toplantıya katılan işçiler, bu yıl 1 Mayıs’ın Sincan’da da kutlanması gerektiğini ifade ettiler. Sincan’daki kutlamaya daha fazla işçinin katılabileceğini belirten işçiler, 1 Mayıs günü Sincan’da “Davullu, zurnalı, halaylı bir kutlama” yapma kararı aldılar. Toplantıda organize işçilerinin 1 Mayıs kutlamasına kendi taleplerini yazan dövizlerle gelmesi de kararlaştırıldı.
‘KİMSE YALNIZ GELMESİN’
Su bayiliği yapan Emrah Ağçelik de, toplantıda 1 Mayıs sabahı işçilere bildiri ve çiçek dağıtarak bayramlarını kutlama önerisi yaptı. Ağçelik “Böylece kutlamalara gelemeyenler de 1 Mayıs’ın dışında kalmamış olur” dedi.Emekli öğretmen Ertan Kulaksız, “Kimse mitinge yalnız gelmesin. Herkes eşini, çocuklarını, tanıdıklarını davet etsin” diyerek, alanlarda ne kadar kalabalık olunursa patronların ve hükümetin o kadar geri adım atacağını söyledi. ANKARA
www.evrensel.net