Dink davasında kırılma noktası

Dink ailesi Avukatlarından Ergin Cinmen, ‘kamu görevlilerinin dinlenmesi’ talebinin reddedildiği duruşmanın, ‘kırılma noktası’ olduğunu söyledi.


Dink ailesi Avukatlarından Ergin Cinmen, ‘kamu görevlilerinin dinlenmesi’ talebinin reddedildiği duruşmanın, ‘kırılma noktası’ olduğunu söyledi. Sorularımızı yanıtlayan Cinmen, “Karardan geri dönülmezse, kamu görevleri de hiçbir açıklamada bulunmazsa, Beşiktaş’taki karar ne olursa olsun katiller ortaya çıkmayacak” dedi.
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın sanıklarının örgütün çok küçük bir kısmı olduğuna dikkat çeken Cinmen, örgütün diğer bölümünün ise karanlıkta olduğunu dile getirdi. “Bu karanlığı aydınlatmak için soruşturmayı yürüten kamu görevlilerinin mutlaka dinlenmesi gerekiyor” diyen Cinmen, bu isimlerden en önemlilerinin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve Eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler olduğunu söyledi. Cinmen, “Çünkü bu 2 şahsiyet cinayetten ortalama 7-8 ay önce Trabzon Emniyeti’nden gelen ihbarı bir şekilde değerlendirmediler. Bunlarla ilgili idare yargılama süreciyse, idarenin ilgili birimleri ve İstanbul İdare Mahkemesi tarafından engellendi” diye konuştu.
‘YARGILAMANIN ÖNÜ KAPATILIYOR’
Dönemin Trabzon İl Emniyet Müdürü Reşat Altay’ın Yasin Hayal’i cinayet tarihine kadar izlediğini vurgulayan Cinmen, “Neden yakalamadığı ise belli değil. Trabzon Emniyet Amirliği de, bu yapılanmanın içine sokmuş olduğu yardımcı istihbarat elemanını denetlemedi. Bunun da nedeni belli değil” dedi. Dönemin Trabzon İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz’ün, Dink’in öldürüleceği ihbarının çok önce gelmesine rağmen değerlendirmeye almadığını hatırlatan Cinmen, kamu görevlileri arasında yalnızca Öz’ün yargılandığını ifade etti. Cinmen, “İhmaller veya kastın mahiyetinin öğrenilmesi için bu kişilerin dinlenmesi şart. Mahkeme bunun önünü kapatmıştır. Karardan geri dönülmezse, kamu görevleri de hiçbir açıklamada bulunmazsa, Beşiktaş’taki karar ne olursa olsun katiller ortaya çıkmayacaktır” diye konuştu.
Cinayetin arkasındaki oluşumun istenerek karanlıkta bırakıldığını belirten Cinmen, Ogün Samast ve ailesinin tehdit altında olduğuna dikkat çekti. Cinmen, duruşmadaki tanık ifadelerini hatırlatarak “Dokuzuncu duruşma, Dink davasının kırılma noktalarından biri” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net