Tutuklu DTP’liler için ‘yayın yasağı’ talebi

MÜDAFİ Avukat Muharrem Erbey, DTP’ye yönelik operasyonda gözaltına alınarak daha sonra tutuklanan 51 DTP’li hakkındaki bilgilerin gizlice basına verilmesine ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.


MÜDAFİ Avukat Muharrem Erbey, DTP’ye yönelik operasyonda gözaltına alınarak daha sonra tutuklanan 51 DTP’li hakkındaki bilgilerin gizlice basına verilmesine ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Erbey, suç duyurusu dilekçesinde, müvekkillerinin 6. Ağır Ceza Yedek Hakimliği’nin 17 Nisan’da yapılan sorgulamalarının ardından tutuklandığını belirtti. Soruşturmayı yürüten savcılar ile görüştüğümüzde soruşturma için ‘Gizlilik kararı’ alındığını, savunma avukatlarına bilgi aktaramayacaklarını ifade ettiler. Ama ilk günden bu güne kadar birçok yazılı ve görsel basında müvekkillerimin fotoğrafları yayınlanarak kendilerine çok ciddi isnatlar yüklenmiştir” dedi.
BASIN TEŞHİR ETTİ
Erbey, müvekkillerin hukuka ve ahlaka aykırı bir şekilde basın aracılığıyla kamuoyuna teşhir edildiklerini söyledi. Müvekkillerin gözaltındayken yazılı ve görsel basın tarafından yapılan yüzlerce yayın ile yasadışı yapılanmanın bir üyesi gösterildiğini kaydeden Erbey, gizlilik kararı olmasına rağmen, yayın yapanlara, bilgi aktaranlar hakkında soruşturma açılmasını isteyerek, basın için “yayın yasağı” konulmasını talep etti.
Ayrıca, Erbey, müvekkilleri, Bayram Altun, Roza Erdede, Arslan Özdemir, Musa Farisoğulları ve Nihayet Taşdemir’in tutuklanma kararına karşı 6.Ağır Ceza Mahkemesi Yedek Hakimliği’ne itiraz başvurusunda bulundu.
(HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net