Kâr açıkladı ücretleri fona ödetiyor

GEÇTİĞİMİZ yıl kâr eden bu yıl için de kâr hedefi açıklayan Ford Otosan, kısa çalışma ödeneğinden yararlanacağını duyurdu.


GEÇTİĞİMİZ yıl kâr eden bu yıl için de kâr hedefi açıklayan Ford Otosan, kısa çalışma ödeneğinden yararlanacağını duyurdu.
Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcısı Nuri Otay, 2 Mart 2009 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yapılan başvurunun kabul edildiğini ve 5.957 Ford Otosan çalışanının “Kısa Çalışma Ödeneği”nden yararlanacağını açıkladı.
Otay, şunları söyledi: “Türkiye ve Avrupa’nın en büyük ticari vasıta üreticilerinden biri olan Ford Otosan’ın Kocaeli ve İnönü tesislerinde, 1 Mart-31 Ağustos 2009 tarihleri arasındaki çalışılmayan günler için yaptığımız Kısa Çalışma Ödeneği başvurumuzun onaylandığı bilgisini aldık. Kocaeli fabrikamızda 4861, Eskişehir İnönü fabrikamızda da 1096 çalışanımız Kısa Çalışma Ödeneği hakkından faydalanabilecek.”
TOYOTA TÜRKİYE, ÜRETİME ARA VERDİ
Öte yandan, Toyota Türkiye Otomotiv Sanayi AŞ’de 29 Nisan’a kadar üretime ara verildi.
Ekonomik kriz nedeniyle üretimi düşüren Toyota Türkiye, bu sabahtan itibaren üretime ara verdi. 3 bin 500 kişinin çalıştığı fabrikada, üretim 29 Nisan Çarşamba günü başlayacak. Geçen ay 1 milyonuncu aracını üreten ve yeni nesil Verso’nun seri üretimine başlayan Toyota Türkiye, 2009 yılının ilk çeyreğinde 15 bin 831 otomobil üretmişti. İlk çeyrekte 18 bin 61 otomobil ihracatı gerçekleştiren Toyota Türkiye’nin ihracatı, ekonomik kriz nedeniyle bir önceki yıla oranla yüzde 42.8 düşmüştü. (İSTANBUL)
www.evrensel.net