Dökme Kurşun’datek hata isimmiş

İSRAİL Başbakanlık Sözcüsü Mark Regev, Gazze’deki son saldırının “Dökme Kurşun” olarak adlandırılmasını bir halkla ilişkiler hatası olarak gördüğünü söyledi.


İSRAİL Başbakanlık Sözcüsü Mark Regev, Gazze’deki son saldırının “Dökme Kurşun” olarak adlandırılmasını bir halkla ilişkiler hatası olarak gördüğünü söyledi. İsrail ordusu ve hükümet tarafından yapılan açıklamalarda, “Operasyonun son derce başarılı olduğu, bir iki küçük hata dışında sivillere zarar verilmediği” gibi ifadeler kullanılıyor.
Saldırıya dair tek “hata” açıklaması ise Regev’den geldi. Fakat Başbakanlık Sözcüsünü rahatsız eden şey, saldırıda ölen ya da yaralananlar değil. Regev, operasyona verilen ismin yanlış anlaşılmasından rahatsız.
İsrail’in Modiin kentinde bir toplantıda konuşan Regev, bu ismi sevmediğini ifade ederek, Dökme Kurşun ismi için “Halkla ilişkiler açısından bakıldığında bir hataydı” dedi. Operasyonun İbranice Oferet Yetzuka olan adının Hanuka Bayramı’nda çocukların oynadığı kurşundan dökme topaçlardan esinlenerek alındığını söyleyen Regev, bunun İngilizce’ye “Cast Lead-Dökme Kurşun” olarak çevrilmesinin pek uygun kaçmadığını kaydetti.
İsrail ordusunun 27 Aralık 2008’de başlatıp 18 Ocak’ta sona erdirdiği ve Dökme Kurşun operasyonu adını verdiği saldırıların ilk günleri, İsrail’de kutlanan Hanuka (Işıklar) Bayramı’na denk gelmişti. Saldırıda 1400’den fazla Filistinli öldürülmüş, 5 binden fazla kişi de yaralanmıştı. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net