AĞIR SUÇLAMA

MİLLİ EĞİTİM VAKFI’NI KENDİ AMAÇLARI İÇİN KULLANMAKLA SUÇLANAN MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÇELİK, ÖĞRENCİLERİ DİNLEMEDEN SALONU TERK EDİNCE TEPKİ GÖRDÜ.


Milli Eğitim Vakfı’nın geçen yıl yapılan seçimlerine hile karıştığı gerekçesiyle tüm sonuçları iptal edildi. Milyonlarca TL’lik malvarlığıyla dikkat çeken Milli Eğitim Vakfı’nın geçen yıl yapılan 28. Olağan Genel Kurulu, seçimlere hile karıştığı gerekçesiyle tüm sonuçları ile iptal edildi. Vakıf Genel Kurulu, 2004 yılından bu yana her seçimi olaylı geçerken, bu Genel Kurul’da da son söz yargının oldu.
Milyonlarca TL’lik mal varlığı ve nakit birikimi bulunan ve her seçim döneminde yönetim kurulunda yer almak için büyük tartışmaların yaşandığı Milli Eğitim Vakfı’nın (MEV) 31 Mayıs 2008 tarihinde yapılan son olağan Genel Kurulu, Başkanlık Divanı seçimleri ve oy sayımına hile karıştığı gerekçesiyle Ankara Asliye 20. Hukuk Mahkemesi tarafından tüm sonuçları ile iptal edildi. Genel Kurul’da seçilen yönetim artık yetkisiz kılınırken, gerekçeli karar sonrası mahkeme Milli Eğitim Vakfı’na kayyum atayacak.
Son iki genel kurulda laiklik ve tarikat tartışmalarının yaşandığı genel kurul ile ilgili ANKA’ya açıklamada bulunan Milli Eğitim Vakfı eski yöneticileri, Bakan Hüseyin Çelik’in vakfı kendi amaçları için kullanmak amacıyla yönetimini ele geçirmek istediğini söyledi.
VAKIF 5 YILDIR OKUL YAPTIRMIYOR
Geçen yıl mayıs ayında yapılan genel kurulda Bakan Çelik’in ‘yandaşlarının’ çoğunluğu elde edemediği için seçime fesat karıştırdığına işaret eden eski yöneticiler, “Genel kurula üye olmayan 9 tüzel kişi, sadece bir önceki yönetime ilişkin hesap vermek için Kurul’a gelmesine karşın, hem kendilerinin oy kullandığı hem de vekaleten oy kullandığı ortaya çıktı. Ayrıca bu isimler, üye dahi olmadan yönetim kuruluna seçildi. Mahkeme ise usulsüz yapılan genel kurulu; sonuçları ile birlikte iptal etti. Seçilen Yönetim Kurulu ise yetkisiz kaldı” açıklamasında bulundu.
Bilirkişinin 41 sayfalık rapor sunduğunu ve bu ana kadar 6 dava açıldığını da belirten vakfın eski yönetimi, MEB’in 6 davayı da kaybettiğine işaret etti. Daha önceki yönetim döneminde birçok hayırseverden bağışların alındığını ve vakfın büyüdüğünü kaydeden eski yönetim, “Vakıf bu ana kadar 115 okul yaptırdı, ancak son 5 yıldır bir okul bile yaptırılmadı. Yapılan gayrimenkul bağışları satıldı. Vakıf, kuruluş amacından saptı ve bakanın isteğine göre para gönderme merkezi oldu” dediler.
GELİRLERDE BÜYÜK DÜŞÜŞ
Eski yönetim, vakfın gelirlerinin inanılmaz oranda düştüğüne de dikkat çekerek, Vakfın 2000 yılında yıllık gelirinin 28 milyon TL, 2001 yılında 30.9 milyon TL, 2002 yılında 51.18 milyon TL, 2003 yılında ise 77.98 milyon TL olduğunu anımsattı. Eski yönetim, 2007 yılında ise yıllık gelirin 19.04 milyon TL’ye düştüğüne dikkat çekti.
Eski yönetim, vakfın birikiminin ise Bakan Çelik’in kendi amaçları doğrultusunda kullanıldığını söyledi. Vakfın eski yöneticileri, Bakan’ın, bazı yerlerde verdiği sözlerin yerine getirilmesi için vakıftan para gönderilmesini emrettiğini, gelen ve giden konukların masraflarının vakıf bütçesinden karşılandığını, hatta gelen bazı konukların kiralarının dahi vakıf bütçesinden ödendiğini açıkladı. Eski yönetim, kendilerinin tasfiye edilmeye çalışılmasındaki nedenin ise, Vakıf kaynaklarının usulsüz olarak Bakan için kullanılmasına izin vermemek olduğunu iddia ettiler. (Ankara/ANKA)

ÖĞRENCİLERİ FENA KIZDIRDI
TBMM Genel Kurul Salonu’ndaki özel birleşimde 81 ilden gelen öğrenci meclisi başkanları toplandı. Öğrencileri Meclis’te karşılayan Milli Eğitim Bakanı Çelik, 45 dakikalık bir konuşma yapıp sonra gençleri dinlemeden salondan ayrılınca, öğrenciler kürsüden ilk önce Çelik’i eleştirdi. Bir öğrenci “Bizim sorunlarımızı dinlemesi gereken kişinin gitmesi beni çok kızdırdı” derken, Hakkari Öğrenci Meclisi Başkanı Adem Özcük de, “ÖSS, ölürsem sebebi sensin sorunu oldu. Sistem bir an önce değiştirilmeli” dedi.
6. Dönem Türkiye Öğrenci Meclisi için ülkenin çeşitli illerinden seçilerek Meclis’e gelen öğrenciler, kendilerini karşıladıktan sonra 45 dakikalık bir konuşma yapan ve Meclis’ten ayrılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’e sert eleştirilerde bulundu. Kürsüye çıkan bir öğrenci, “Bizim sorunlarımızı en çok dinlemesi gereken kişi olan Milli Eğitim Bakanı’nın hemen salondan ayrılması beni çok kızdırdı” dedi. Öğrenciler daha sonra kürsüden sorunlarını dile getirip, isteklerini sıraladılar.
SİSTEM BİRAN ÖNCE DEĞİŞTİRİLMELİ
Hakkari Öğrenci Meclisi Başkanı Adem Özcük, konuşmasında meslek liselerine uygulanan katsayı ve üniversiteye giriş sınavını eleştirerek, “ÖSS, ölürsem sebebim sensin sorunu oldu. Sistem bir an önce değiştirilmeli” dedi. Özcük, kız öğrencilerin okutulmamasının büyük problem olduğuna işaret etti. Özcük, teknolojiden yeterince yararlanamadıklarını, devlet bütçesinden de eğitime az kaynak ayrıldığını söyledi. İstanbul Öğrenci Meclisi Başkanı Atakan Esen de, Türkiye’nin genç nüfusuyla övünmesine rağmen bu potansiyelden yararlanamadığını söyledi. Esen, kırsal kesimde eğitimin yetersizliğine vurgu yaparak eşitsizliğin ortadan kaldırılmasını istedi. Kastamonu Öğrenci Meclisi Başkanı Ersin Kök de okullarda yaşanan güvenlik sorununa değinerek bu sorunun çözülmesi gerektiğini ifade etti. Samsun Öğrenci Meclisi Başkanı Süreyya Koç ise ders kitaplarındaki bilgilerin yetersiz olduğunu bildirdi. (ANKARA)

www.evrensel.net