MİT biliyordu ama engellemedi

TARİHİMİZİN en acı ve en karanlık sayfalarından biri 1 Mayıs 1977. Karanlık ellerin devreye girdiği, Taksim Meydanı’nda 34 kişinin katledildiği gün. 1 Mayıs “Emek ve Dayanışma Günü” olarak resmi tatil ilan edildi ama kanlı “1Mayıs”ın acısı hafızalarda tazeliğini koruyor.


TARİHİMİZİN en acı ve en karanlık sayfalarından biri 1 Mayıs 1977. Karanlık ellerin devreye girdiği, Taksim Meydanı’nda 34 kişinin katledildiği gün. 1 Mayıs “Emek ve Dayanışma Günü” olarak resmi tatil ilan edildi ama kanlı “1Mayıs”ın acısı hafızalarda tazeliğini koruyor. Özellikle de her yıl devlet 1 Mayıs kutlamalarının Taksim’de yapılmasını güvenlik nedeniyle engelleyip işçi temsilcileri de Taksim Meydanı’na çıkmakta ısrar edince. Kanlı 1Mayıs’ın polisiye tarafına bakılınca da 32 yıldır değişen bir şey yok: “Karanlık eller, hâlâ karanlık ve kayıp...”
O gün İstanbul Valisi olan Namık Kemal Şentürk ilk kez konuştu ve MİT’in olayları bildiğini ancak engellemediğini de dile getirdi.
KALABALIK OLDU
1977 yılları arasında 5 yıl süreyle İstanbul Valisi olarak görev yapan Namık Kemal Şentürk, 1 Mayıs’a beklediklerinden yoğun bir katılım olduğunu dile getirdi. Polisin olaylara müdahalede yetersiz kaldığını anlatan Şentürk, “Polisin havaya ateş açması işleri iyice karıştırdı. Panikle birlikte olaylar kontrolden çıktı” dedi.
“Bülent Ecevit, olaylardan kısa süre önce geldi. Taksim’de miting yapacak. MİT’ten istihbarat geldi. Sheraton Oteli’nin bilmem kaçıncı katından uzun namlulu silahla suikast düzenlenecek diye uyardılar. Bende Sheraton Oteli’nin bilmem kaçıncı katına kadar biliyorsunuz da o zaman suikastçıları niye yakalamıyorsunuz?’ dedim. Sonra Ecevit’e haber gönderdik. Çok tedirgin olduk. Ancak kazasız belasız atlatıldı.” (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net