Nükleer santral çözüm değil

Ankara’da Türkiye Atom Enerjisi Kurumu önünde yapılan eylemde meydanın nükleer lobicilere bırakılmayacağı belirtilerek, nükleerden vaz geçilmesi istendi.


TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sözcüsü ve Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Başkanı Ramazan Pektaş, “pahalı, yüksek riskli, dışa bağımlı, kirli bir yöntem olan nükleer enerjiden elektrik üretiminin enerji sorununa çözüm olmadığını” söyleyerek, nükleer santraldan vazgeçilmesini istedi.
NÜKLEERDEN VAZGEÇİN
Çernobil Nükleer Santrali’ndeki patlamanın yıldönümü nedeniyle Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) önünde yapılan basın açıklamasıyla Türkiye’nin nükleer santral yapımından vazgeçmesi istendi.
Burada konuşan Pektaş, “Nükleer ucuzdur, sonsuzdur, tehlikesizdir” türünden ifadelerin tümünün “yalan” olduğunu söyledi. Nükleer santralın teknik ve ekonomik açıdan felaket kaynağı olduğunu ve istihdam ve yakıt zenginleştirilmesi için doğrudan dış bağımlılık yaratacağını ifade eden Pektaş, nükleer santrallerin yalnızca nükleer lobicilerin beklentilerini tatmin edeceğini ve enerji sorununa çare olmayacağını söyledi.
BİLİMSEL TEMELDEN YOKSUN
“Nükleer ucuzdur, sonsuzdur, tehlikesizdir gibi ifadelerin hiçbir bilimsel temele dayanmadığını, en son yapılan ihalede görüldüğü gibi nükleerin fahiş denecek ölçüde pahalı olduğunu ve nükleer rezervlerinin sonlu olduğunu” kaydeden Pektaş, “Çernobil, Three Miles Island ve benzeri kazalarda görüldüğü gibi tehlikesiz değil, aksine çok ama çok tehlikelidir. Nükleer Santral Yasası’nı hazırlayanlar bir yandan kaza riski olmadığından bahsederken diğer yandan yaptıkları çalışmalarda kaza durumunda neler yapılacağı ile ilgili düzenlemeler yapmaktadırlar” diye konuştu.
NÜKLEER LOBİCİLERE BIRAKMAYACAĞIZ
Nükleer’i, “Pahalı, yüksek riskli, dışa bağımlı, kirli bir yöntem” olarak nitelendiren Pektaş, ‘Nükleer Rönesans’ söylemiyle yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimin engellenmek istendiğini dile getirdi.
Pektaş meydanı nükleer lobicilere bırakmayacaklarını da ifade etti.
Çernobil kazasından 23 yıl sonra, kazadan etkilenenlerin anılarını yaşatmak için 26 Nisan Günü’nün tüm dünyada “Anti Nükleer Günü” ilan edildiğini de kaydeden Pektaş enerji bürokratlarının nükleer lobicilerin değil bilimin sesine kulak vermelerini istedi. (ANKARA)
www.evrensel.net