DÖNÜŞÜM

 • Cuma günü Almanya’nın 500’den fazla bölgesinde 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlanacak.


  Cuma günü Almanya’nın 500’den fazla bölgesinde 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlanacak. Yani bütün ülke kızıl bayraklara ve pankartlara bürünecek. Alman Sendikalar Birliği DGB’nin bir sözcüsü bu yıl gösterilere katılımın daha fazla olabileceğini söylerken, “Kriz faktörünün gösterilere nasıl yansıyacağını kestirmek güç” diyor.
  7 milyondan fazla üyesi olan bir çatı örgütünün, son 80 yılın en derin krizinin yaşandığı bir dönem önüne daha büyük hedefler koyması beklenirdi. Ama DGB’nin başka işleri var: Aylardır 14-15 Mayıs günlerinde düzenlenecek “Kapitalizm Konferansı”na ve 16 Mayıs günü düzenlenecek merkezi gösteriye hazırlanıyor(!).
  1 Mayıs’a katılımın güçlü geçmesinin aynı zamanda 16 Mayıs günü yapılacak gösteriyi de olumlu etkileyeceğinin bilinmesine karşın DGB bürokratları 1 Mayıs’ı adeta atladılar! Atlamakla kalmayıp “Sosyal patlama olabilir” biçiminde açıklamalarla gündemi çarpıtmaya yönelik girişimlerde bile bulundular!
  DGB Başkanı Sommer, krizin derinleşmesiyle birlikte Almanya’da “Diğer ülkelerdeki gibi sosyal patlamaların” gündeme gelebileceğini söylediler. Bunun üzerine sermaye ve hükümetinin temsilcileri açılamanın sahiplerini “kışkırtıcılıkla” suçlayıp, “Siz böyle konuşursanız hiç olmayacaksa da olur” diye karşı açıklamada bulundular.
  Ardından kamuoyu yoklamaları yapıldı, önemli şahsiyetlerden ve uzmanlardan “Almanya’da sosyal patlama olur mu” diye görüşler alınarak yayınlanmaya başladı.
  Sommer’den sonra IG Metall ve IG BCE Başkanları söz alarak tartışmaya katıldılar. İşin asıl ilginç yanı da bundan sonra başladı. IG Metall Başkanı Huber, “Sommer kışkırtmak için değil olası gelişmeler karşısındaki kaygılarını dile getirdi. Bende işsizliğin hızla büyüme ihtimali ve hükümetin harekete geçmemesi durumunda insanların eli kolu bağlı gelişmeleri izleyeceğini sanmıyorum” dedi. “Biz sorunlara birlikte el atarak sosyal patlamaların önüne geçmek istiyoruz” diye açıklamasını sürdüren Huber, bu arada sistem tartışmalarının da baş gösterdiğini ifade etti ve: “Tartışmanını sosyalizm mi yoksa kapitalizm mi sorusuna indirgenmesini aptalca buluyorum. Alman tarzı Ren kapitalizmine geri dönmemiz lazım, kapitalizmin ehlileşmesine ihtiyacımız var. Aşırı kâr beklentileri çalışanlar üzerinde büyük baskılara yol açtı, yer yer çalışma koşulları vahşileşti” görüşünü savundu.
  IG BCE Başkanı Schmoldt ise açıklamasında, “1 Mayıs bankerlerle hesaplaşma günü olacak” dedi. Bir radyoya verdiği demeçte “Bankerlere güvenmek istiyorum, ama yüzde 25 kâr hedefi koyan bir bankere nasıl güveneyim” diye konuşan Schmoldt, sendika olarak hedeflerinin “Reel ekonominin sorumlularıyla birlikte sosyal patlamaların önüne geçmek” olduğunu söyledi!
  Hepsine bravo! İşverenlerle el ele verip sosyal patlamaları engelleyecekler!
  Peki sosyal patlamalar neden olur? Her halde işçi sınıfı canı sıkıldığı için, “Biraz hareketlilik olsun, yaşamımız biraz renklensin” diyerek sosyal ayaklanma girişiminde bulunmuyor. Yaşam ve çalışma koşullarını düzeltmek için taleplerini belirleyen işçi ve emekçiler, bu taleplerine olumlu yanıt bulamayınca mücadelelerini daha farklı araçlarla sürdürürler. Bu süreçte bazen “sosyal patlama” diye tarif edilen bir durum ortaya çıkabilir. Sendikacıların görevi “Sosyal patlamaların önüne geçmek” değil, emekçilerin talepleri doğrultusunda mücadeleyi yükseltmektir. Ancak uzlaşmacı sendikal çizgide yürüyen sendika bürokrasisi kapitalistlerin mantığıyla emekçilerin ‘patlamaları’nı, ayaklanmalarını nasıl bastırır, nasıl önlerim diye çaba gösteriyorlar. Bugün yaptıkları uyarılar ise burjuvaziye yönelik uyarılardır, “Aman fazla ileri gitmeyin” diye. Bu kriz işçi ve emekçilere dostunu düşmanın daha iyi görme olanağı da daha fazla tanıyor. İşçiler bundan yaralanmasını bileceklerdir.
  SERDAR DERVENTLİ
  www.evrensel.net