İlk günkü kararlılıkla

Desa Deri’nin Düzce’de bulunan fabrikasında başlayan sendikalaşma mücadelesi bugün 1. yılını dolduruyor


Desa Deri’nin Düzce’de bulunan fabrikasında başlayan sendikalaşma mücadelesi bugün 1. yılını dolduruyor. Deri-İş sendikasına üye oldukları için 29 Nisan 2008 yılında işten atıla 41 işçi ilk günkü kararlılıklarıyla direnişlerini sürdürüyorlar. Açtıkları işe iade davaları teker teker sonuçlanmaya başlayan işçiler, işe geri dönmek istediklerini ifade ediyorlar.
Desa Deri’nin Düzce’de bulunan fabrikasında Deri-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan 41 işçinin fabrika önünde başlattıkları direniş bir yılı geride bıraktı. Kötü çalışma koşullarına karşı, daha iyi şartlarda çalışmak için sendikalı olan işçiler, ilk önce sorgu odalarında istifaya zorlandı. Birçok baskıya rağmen istifa etmeyen işçilerden 41’i işten atıldı. Bunun üzerine fabrika önünde direnişe başlayan işçiler, karşılaştıkları baskılar rağmen direnişlerini sürdürdüler. Derinişin ilk günlerinde sürekli gözaltına alınan işçiler, haklarında karalama kampanyalarıyla karşı karşıya kaldılar.
KAMPANYALAR DÜZENLENDİ
Fabrikanın Sefaköy’de bulunan fabrikasından Emine Arslan’ın da işten atılması üzerine direniş İstanbul’da da başlamış oldu. Patronun baskıları devam ederken işçiler ve Deri-İş ise mücadeleyi kazanmak için eylem ve etkinlikler düzenlemeye başladılar. Destek kampanyalarının tüm Türkiye’de ve yurt dışında da başlamasıyla birlikte köşeye sıkışan patron, sendikaya karşı olmadığını, işçileri sendikal nedenlerle işten atmadığını, mahkeme kararlarına göre hareket edeceğini açıkladı. Bu arada İşçilerin açtıkları davalarda, mahkeme işçilerin sendikal nedenlerle işten atıldığını belirterek işe iade edilmelerine karar verdi. Sözünü unutan Desa patronu süreci uzatmak, işçileri yıldırmak için üst mahkemeye itirazda bulundu. Kampanyaların yayılması üzerine zor durumda kalan patron sendikayla görüşmelere başlasa da bir süre sonra görüşmeler patronun tüm işçileri işe almaması üzerine kesildi. Karalama kampanyalarını sürdüren, işçiler ve sendika hakkında yaptığı suç duyurularından sonuç alamayan patron son olarak Samanyolu Televizyonu’yla birlikte işçileri Ergenekoncu ilan etti. Tüm bunlara rağmen mücadelelerinden vazgeçmeyen işçiler, direnişlerinin 1. yılında işe iade davalarının sonuçlanmaya başlamasının mutluluğunu yaşıyorlar.
ONUR MÜCADELESİ VERİYORUZ
Direnişçi işçilerden Gülhan Akyüz, direnişlerinin birinci yılına mutlu ve kararlı şekilde girdiklerini ifade etti. Açtıkları işe iade davalarında 13 arkadaşlarının işe iade kararının kesinleştiğini söyleyen Akyüz, işbaşı yapmak istediklerini söyledi. Bir yıl boyunca karşılaştıkları zorluklara rağmen mücadeleyi hiç bırakmadıklarını dile getiren Akyüz, “Bu artık bir onur mücadelesi oldu. Ne hırsızlık yaptık, ne de başka bir kötülük. Sadece Anayasal hakkımızı kullandık. Onun mücadelesini veriyoruz” diye konuştu. Bugün fabrika önünde kutlama yapacaklarını da söyleyen Akyüz, kendilerine destek veren herkese teşekkür ettiklerini ifade etti.
YASALAR UYGULANMIYOR
Direnişin başından bu yana işçileri yalnız bırakmayan Deri-İş’in Genel Başkanı Musa Servi de mücadelelerinin kazanana kadar devam edeceğini ifade etti. Desa işçilerinin yaşadıklarının Türkiye7de sendikal haklar konusunda ne durumda olduğunun gösterdiğini anlatan Servi, “Yasalarda sendikalı işçi atan patronlara hapis cazası ön görülüyor. Ancak bu mahkeme kararlarıyla sabit olmasına rağmen kimse bir şey yapmıyor” diye konuştu. Patrona işçileri işe alması için çağrıda bulunacaklarını dile getiren Servi, tüm emek dostlarına Desa işçilerine destek vermeyi sürdürmelerini istediklerini ifade etti. (İstanbul/EVRENSEL)
Ercan Karakaya
www.evrensel.net