‘Barış gücü’nde bir savaş suçlusu

ULUSLARARASI Ceza Mahkemesi tarafından, savaş suçlaması yöneltilen Kongolu eski isyancı liderin, Birleşmiş Milletler (BM) “barış gücü” ile operasyona katıldığı ortaya çıktı.


ULUSLARARASI Ceza Mahkemesi tarafından, savaş suçlaması yöneltilen Kongolu eski isyancı liderin, Birleşmiş Milletler (BM) “barış gücü” ile operasyona katıldığı ortaya çıktı.
Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki BBC muhabirinin ele geçirdiği belgelere göre, savaş suçlusu olarak aranan Bosco Ntaganda, “barış gücü” operasyonundaki emir komuta zincirinde yer alıyor.
Barış gücü sözcüsü, Kongolu yetkililerin, kendilerine, Ntaganda’nın ülkenin doğusunda yürütülen ortak operasyonlarda yer almadığı konusunda güvence verdiğini iddia etti. Ancak BBC Muhabiri Thomas Fessy, ordu içinde yayımlanan bir belgede, Ntaganda’dan, “ortak operasyonların koordinatör yardımcısı” olarak söz edildiğini ve Ntaganda’nın operasyonlarla ilgili bir toplantıya katıldığını kaydetti.
ORDU YETKİLİSİ KABUL ETTİ
Kongo ordusu içindeki üst düzeyde bir yetkili de, eski isyancı liderin operasyonlara katıldığını doğruladı ve Ntaganda’yı “operasyon komutanının danışmanı” diye niteledi.
Bu yılın başlarında Kongo hükümeti, Ntaganda’nın ülkenin doğu bölgelerinde barış sağlanmasında yararlı olabileceğini bildirmiş; BM barış gücü ise, savaş suçu işlemekle suçlanmış bir kişinin yer alacağı hiçbir operasyona katılmayacağını duyurmuştu.
General Ntaganda, daha önce, İsyancı Lider Laurent Nkunda’nın genel kurmay başkanlığını yürütmüştü.
Ancak Nkuında’yla yolları ayrılınca, Ntaganda, bu yılın başlarında Kongo ordusuna katılmıştı. Uluslararası Ceza Mahkemesi’nce aranan Bosco Ntaganda, savaş suçları işlemek ve 2002-2003 yıllarında, çocukları zorla silah altına almakla suçlanıyor. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net