Aile hekimliği 2010’da Ankara’da

Ankara’da 2010 yılında aile hekimliği uygulamasına geçiliyor.


Ankara’da 2010 yılında aile hekimliği uygulamasına geçiliyor. Hastanelerde uzayan kuyruklara çözüm olarak sunulan aile hekimliği uygulaması ile ilgili hekimevinde basın toplantısı düzenleyen Ankara İl Sağlık Müdürü Mustafa Aksoy, 2010 ocak ayında uygulamaya geçmeyi hedeflediklerini ifade etti. Bu çerçevede personel eğitimlerinin başladığını anlatan Aksoy, aile hekimliği sistemine geçişin sağlıklı olabilmesinin en önemli unsurunun, düzenli ve sağlıklı kayıtların yapılabilmesi olduğunu belirtti. Geçiş sürecinin eksiksiz olabilmesi için herkesin T.C. kimlik numaraları ile en yakın sağlık ocaklarına başvurarak kayıtlarını kontrol etmeleri ya da yaptırmaları gerektiğini bildirdi.
3 bin 500 nüfusa 1 aile hekimi düşeceğini ifade eden Aksoy, bu rakamın Ankara genelinde yaklaşık bin 300 aile hekimi anlamına geldiğini belirtti. Birçok hekimin aile hekimliği uygulamasını beklediğini kaydeden Aksoy, “Kurum hekimliği yapanlar, serbest çalışanlar da belirli kriterler dahilinde aile hekimi olabilirler, eğitim verilebilir. İlk aşamada pratisyen hekimler aile hekimi olacak. Ancak zamanla uzmanlar yetişecek. Başvuran hekimler hizmet puanlarına göre atanacak” diye konuştu.
AİLE HEKİMLİĞİ ÜCRETSİZ OLACAK
Aile hekimliğinin ücretsiz olacağını bildiren Aksoy, Aile hekimliği ile hastanelere gereksiz sevklerin azalacağını iddia etti. Bu uygulama ile hastanelerdeki kalabalık ve kuyrukların ortadan kalkacağını öne süren Aksoy, uygulama ile, kişilerin özgürce kendi hekimini seçebileceğini; aile hekimini değiştirme imkanının da tanınacağını söyledi. “Ancak değiştirilmesi için 6 ay geçmesi gerekecek” diyen Aksoy, ilk pilot il olan Düzce’de aile hekimliği uygulamalarına 2005’te başlandığını ifade ederek ikinci aşama pilot il sayısının ise 10 olarak belirlendiğini açıkladı. 2007 yılında üçüncü aşama olarak 13 ilin daha pilot il kapsamına alındığını dile getiren Aksoy, “ 2008 yılı dördüncü aşama pilot il sayısı 35’tir. Ankara ili ile birlikte kalan 22 il aile hekimliği pilot il kapsamına alınmıştır” dedi. (ANKARA)
www.evrensel.net