MALATYA’DA COŞKULU 1 MAYIS

Malatya’DA 1 Mayıs Birlik ve Mücadele Günü büyük coşkuyla kutlandı. 4 bin kişinin katıldığı mitingde “Krizin bedelini işçiler değil patronlar ödesin” dendi. Mitingde AKP hükümeti protesto edildi. Mimar Sinan Caddesi girişinden Emeksiz Meydanı’na yürüyüş yapıldı.


Malatya’DA 1 Mayıs Birlik ve Mücadele Günü büyük coşkuyla kutlandı. 4 bin kişinin katıldığı mitingde “Krizin bedelini işçiler değil patronlar ödesin” dendi. Mitingde AKP hükümeti protesto edildi. Mimar Sinan Caddesi girişinden Emeksiz Meydanı’na yürüyüş yapıldı.
Eğitim Sen, EMEP ve DTP’nin kitleselliğiyle dikkat çektiği mitinge, Beldelikten çıkarılarak merkeze bağlı mahalle statüsüne getirilen Konaklılar, “Beldemizi istiyoruz” pankartıyla katıldılar. Emek Gençliği “Denizler yaşıyor” pankartını taşıyarak, geleceksizliğe itilen gençlerin taleplerini dile getirdiler. Kitle örgütleri, Siyasi partiler, KESK’e bağlı sendikalar, Türk-İş’e bağlı şubeler pankartlarıyla katıldı.
Taksim’deki polis terörünün de protesto edildiği mitinge, İşçi Marşı eşliğinde coşkulu bir şekilde başlandı. Malatya Tertip komitesi adına bir konuşma yapan KESK Şubeler Platformu dönem sözcüsü Hasan Kaldık, 1 Mayıs’ın emekçilerin uzun yıllar verdikleri mücadele sonucunda tatil ilan edildiğini söyledi. Kaldık, 1 Mayıs’ın gündeminin kriz olduğunu söyleyerek, “İMF ile yeni bir anlaşma yapılacak. Krizin bedelini halka, yoksul çiftçiye, nasıl ödetiriz planlarını yapıyorlar. Bu hükümet rantçıların, hortumcuların, krize sebep olanların hükümetidir. Bu krizi emekçiler yaratmadı, bedelini de emekçiler ödemeyecek” dedi. DTP’ye yönelik saldırılarak dikkat çeken Kaldık, “AKP 29 Mart seçimlerinden sonra doğuda karşı karşıya kaldığı hezimetin intikamını iyice baskıcılaşarak saldırganlaşmaktadır” dedi. K
Tunceli’de Kışla Meydanı’nda yapılan mitinge binlerce kişi katıldı. Sendika, siyasi parti ve çeşitli demokratik kitle örgütü temsilcileri farklı yerlerden yürüyerek Kışla Meydanı’nda geldi. Tunceli Sendikalar Platformu üyesi sendikacılar, “Krizi Biz Yaratmadık Bedelini Biz Ödemeyeceğiz” yazılı pankart arkasında yürüdü. Sendikacıların ardından DTP, EMEP, ESP, Partizan ve DHP yürüyerek alana girdi. Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin ile bazı kadınların yöresel kıyafet giymesi dikkat çekti. Yürüyüş sırasında sendikacılar, DTP’li yöneticilerin tutuklanmasını sloganlarla protesto edildi. Miting Tertip Komitesi Başkanı Hıdır Tangobay, işsizlik ve ekonomik kriz nedeniyle büyük bir sosyal felaketin yaşandığını söyledi. AKP Hükümeti’nin krizin faturasını emekçilere kesmeye çalıştığına dikkat çeken Tangobay, “AKP çözüm aramak yerine emekçiler ve onun örgütleriyle uğraşmaktadır”dedi. DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis ile Bağımsız Milletvekili Kamer Genç de birer konuşma yaptı. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net