ABD raporu: Ergenekon bulanık

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yıllık geleneksel “Terörizm Ülkeler Raporu”, bu yıl Türkiye için sürprizlerle dolu olarak çıktı. Raporda, “Ergenekon davasının ayrıntıları bulanık ve yıl sonu itibariyle Ergenekon’un bir terör örgütü olarak statüsü tartışmalı” saptaması yer aldı.


ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yıllık geleneksel “Terörizm Ülkeler Raporu”, bu yıl Türkiye için sürprizlerle dolu olarak çıktı. Raporda, “Ergenekon davasının ayrıntıları bulanık ve yıl sonu itibariyle Ergenekon’un bir terör örgütü olarak statüsü tartışmalı” saptaması yer aldı.
ERGENEKON’A İKİ CÜMLE AYRILDI
2008 yılında ülkelerin karşılaştıkları terörizm sorununa ilişkin saptamaların yapıldığı 351 sayfalık raporda, Türkiye’ye iki buçuk sayfa ayrıldı. Raporda “Ergenekon”a ayrılan bölüm ise iki cümleden oluşan beş satır olurken, şöyle denildi:
“Ergenekon adlı; eski subaylar, bürokratlar, politikacılar, gazeteciler ve yeraltı mensuplarından oluştuğu iddia edilen örgüte yönelik 2007’de başlamış bulunan soruşturmalar, 2008 yaz aylarında tutuklamalara götürülmüştür. Ergenekon üyesi olduğu iddia edilen kişiler, terörizm ithamı dahil bir dizi suçtan dolayı yargılanmaktaydılar, bununla birlikte davanın ayrıntıları bulanıktı ve yıl sonu itibariyle Ergenekon’un bir terörist organizasyon olarak statüsü tartışmalı bulunuyordu.”
ABD Dışişleri Bakanlığı raporunun Türkiye’yle ilgili bölümünde, “Terörizm karşısında iş birliği Türkiye’yle stratejik ortaklığımızın ana unsurudur” denildi. Türk yasalarının terörizmi “Türk vatandaşları ve Türk devletine saldırılar” açısından tanımladığı, bu tanımlamanın ülke dışındaki terörist faaliyetleri planlayanların tutuklanmasını ve soruşturulmasını engellediği, bu tip eylemleri kolaylaştırdığı değerlendirmesi yapıldı.
PKK’YE
GENİŞ YER AYRILDI
Dışişleri Bakanlığı raporunda, “Türkiye’deki terörist gruplar içinde en önde gelenin PKK olduğu” belirtildi. PKK’nin Irak’ın kuzeyindeki üslerden Türk güvenlik güçlerine saldırdığı; 2006, 2007 ve 2008’de PKK şiddetinin yüzlerce Türkü öldürdüğü belirtilen raporda, yan Kürt şiddet örgütlerinin de bazı saldırılardan sorumlu oldukları belirtildi.
Raporda şöyle denildi: “Türk ordusu ve PKK, yıl boyunca Güneydoğu’da devamlı çatışmaya girdi. Bunların en büyüğü 4 Ocak’ta gerçekleşen, 15 askerin öldürüldüğü Aktütün Askeri Karakolu’na yönelik saldırıydı. 17 Ekim 2007’de PKK’nın neden olduğu şiddet olayları arasında Türk parlamentosu büyük çoğunlukla, Irak’ın kuzeyindeki PKK hedeflerine karşı sınır ötesi askeri operasyonlar için Ekim 2008’de yenilenen bir yetki yasası kabul etti. ABD’nin 2007 Kasım’ında başlayan bilgi paylaşımı, Türk operasyonlarının sivil hedefler yerine teröristleri vurmasını sağlamaya yardımcı oldu. Türk güçleri, Türk-Irak sınırı boyunca yılın ikinci yarısında büyük operasyonlar gerçekleştirdi, 2008 boyunca da Türkiye-Irak sınırı boyunca hava operasyonlarını sürdürdü. Şubatta Türkler Kuzey Irak’a PKK yerleşimlerini hedefleyen kara operasyonları başlattı ve ay sonunda bitirdi. Türk hükümeti yıl boyunca 657 PKK üyesinin öldürüldüğünü, 161’inin yakalandığını ve 161’inin de çatışmalar sırasında teslim alındığını açıkladı. Ayrıca 120 PKK üyesi de 2005’te kabul edilen pişmanlık yasasından yararlanarak yetkililere teslim oldu.”
Raporda, “Türkiye’deki diğer önde gelen terörist gruplar” olarak DHKP/C, Türk Hizbullahı, İBDA-C anılırken, son olarak İstanbul’daki operasyonla gündeme gelen Devrimci Karargah örgütüne de değinildi. Bu örgütün daha önce bilinmediği kaydedilen raporda, Devrimci Karargah’ın Marksist, anti emperyalist, anti Siyonist gündemi bulunduğu, İstanbul’da siyasi ve askeri hedeflere yönelik iki saldırının sorumlusu olduğu kaydedildi. (HABER MERKEZİ)

EN YOĞUN İNCİRLİK KULLANILDI
ABD Dışişleri raporunda şu değerlendirmeler yapıldı:
“Türkiye, Afganistan’daki koalisyon girişimlerini önemli şekilde desteklemiştir. Türkiye, Kabil’de bir askeri eğitim birliği yanında yaklaşık 800 kişilik bir birlik, bir sivil inşa ekibi bulunduruyor ve Afgan polislerini, siyasetçi ve bürokratlarını Türkiye’de eğitiyor. Türkiye’nin Afganistan’daki toplam inşa faaliyetleri 200 milyon doları bulmaktadır. Türkiye, koalisyona Irak ve Afganistan’daki operasyonları için önemli ölçüde lojistik destek sağlamıştır; İncirlik Hava Üssü’nün bir yakıt ve silah dışı kargo merkezi olarak kullanılmasına izin vermiştir. ABD’nin Irak’taki birlikleri için hava kargosunun yaklaşık yüzde 60’ı İncirlik üzerinden gitmektedir.”
www.evrensel.net