Trakya Üniversitesi’nde ‘Evrim Günleri’

TRAKYA Üniversitesi(T.Ü) Doğal Hayatı Koruma Topluluğu’nun Darwin doğumunun 200’üncü,’Türlerin Kökeni’ eserinin yazılışının 150’inci yıldönümü nedeniyle iki günlük ‘Evrim Günleri’ düzenlendi.


TRAKYA Üniversitesi(T.Ü) Doğal Hayatı Koruma Topluluğu’nun Darwin doğumunun 200’üncü,’Türlerin Kökeni’ eserinin yazılışının 150’inci yıldönümü nedeniyle iki günlük ‘Evrim Günleri’ düzenlendi.
Etkinliğin birinci günü T.Ü Biyoloji Bölümü seminer salonunda gerçekleşti. ‘Darwin’den önce Darwin’den sonra’ konulu panele T.Ü Biyoloji bölümünden Prof. Dr Cengiz Kurtonur katıldı. Yaklaşık 200 öğrencinin katıldığı panelde konuşan Prof. Dr. Cengiz Kurtonur “Darwin’den önce bilimin sağlam temeller üzerine oturulmadığı ve evrim görüşlerinin ayakları baş üstünde duruyordu. Fakat Darwin’den sonra ise özellikle ‘Türlerin Kökeni’ eseriyle evrim teorisi bilim dünyasında bir çığ aşmıştır. Darwin görüşleriyle bütün bilim insanlarını etkilemiştir. Evrim ispatlanmıştır” diye konuştu. Etkinlik daha sonra insanlarda alet kullanımını anlatan ‘Ormanın Derinlikleri’ isimli belgeselle sonlandı.
Etkinliğin ikinci günü ise T.Ü Türkan Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleşti. ‘İnsan Evrimi Üzerine’ konulu sunumu T.Ü Prof. Dr. Yılmaz Çamlıtepe yaptı.
DEVLETİN BAKIŞI
Çamlıtepe konuşmasında Türkiye’de bilimin kalesi olan TÜBİTAK’ta geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ‘Bilim ve Teknik’ sansürünün bilim dünyası açısından ibret verici olduğunu söyledi. Bunun devlet politikasının bilime bakışını gösterdiğini anlatan Çamlitepe, insan evriminin 1000 yıl gibi zamana değil, yüz binlerce, milyonlarca yıla dayanan bir süreçte gerçekleştiğini kaydetti. “Evrim bilimi anlamaktır. Gerçek bilim evrimi anlamaktır” diyen Çamlıtepe akıllı tasarımcılığın evrime saldırılarının ispatsız olduğunu, oysa evrim teorisini ispatlayan sayısız fosiller bulunduğunu belirtti.
Bir öğrencinin din üzerine sorduğu bir soru üzerine Çamlıtepe, “Afganistan’da yaşamak ister misiniz? Orada insanlar, özelikle kadınlar eğer görmüyorlar. Din bu mudur? Oysa ki bilim insanlığın savaşsız, sömürüsüz baskı altında kalmadığı mutluluğun refahın olduğu bir geleceğini istiyor” dedi. (EDİRNE)
www.evrensel.net