Adana’da ortak 1 Mayıs kutlaması

Adana’da 1 Mayıs’a katılan binlerce iş ve emekçi krizin yükünü ödemeyeceklerini haykırdı. Türk-İş, KESK, DİSK, TMMOB, Adana Tabip Odası ve Adana Eczacılar Odası tarafından düzenlenen 1 Mayıs mitingine liseli gençliğin ve grevde olan Toros Gübre çalışanlarının kitlesel olarak katılması dikkat çekti.


Adana’da 1 Mayıs’a katılan binlerce iş ve emekçi krizin yükünü ödemeyeceklerini haykırdı. Türk-İş, KESK, DİSK, TMMOB, Adana Tabip Odası ve Adana Eczacılar Odası tarafından düzenlenen 1 Mayıs mitingine liseli gençliğin ve grevde olan Toros Gübre çalışanlarının kitlesel olarak katılması dikkat çekti. Mitingde işten atmaların ve ücretsiz izinlerin kaldırılması talebi ön plana çıkarken DTP’ye yapılan operasyonlar da kınandı. Mimar Sinan Açıkhava Tiyatrosu önünde toplanan işçi ve emekçiler, “Krizin yükünü patronlar ödesin”, “Krize karşı emek cephesi”, “İşten atmalara son verilsin” sloganları eşliğinde iki koldan miting alanına doğru yürümeye başladı. Uğur Mumcu Meydanı’nda son bulan yürüyüşün ardından miting emek ve demokrasi mücadelesinde şehit olanlar için enternasyonal marşı eşliğinde yapılan saygı duruşu ile başladı.
PATRONLARIN
ÇIKARI DÜŞÜNÜLÜYOR
Miting tertip komitesi adına konuşan Tertip komitesi Başkanı Güven Boğa, emekçiler her yıl ekonomik, sosyal hak taleplerinin yanında, taleplerini siyasal alana da genişleterek, 1 Mayıs’ı sermaye cephesine karşı Birlik, Mücadele, Dayanışma Günü olarak kutladıklarını söyledi.
Türkiye’yi yöneten güçlerin, en başta da en büyük sermaye güçleri bu çağrıya uymak için kolları sıvadıklarını vurgulayan Boğa, “Bugüne kadar krizin yükünü hafifletmek için hükümet 5 paket çıkarmış; patronlara dolaylı ya dolaysız yollarla 54 milyar lira aktarmıştır ama bundan ne işçilerin emekçilerin cebine beş kuruş girmiş ne de istihdam artmış, ne de işsizlik azalmıştır” dedi.
ÇUKUROVA HAREKETLİ
Hükümetin sağlığı paralı hale getirdiğini dile getiren Boğa, sağlık ocaklarını kapatmayı yegane sağlık politikası olarak gören hükümetin, milyonlarca insanı sosyal güvencesiz bıraktığını ifade etti. Son dönemde yaşanan emek mücadelesine de değinen Boğa, Petrol-İş’e üye 120 Toros Gübre işçisinin, işverenin uyguladığı sıfır zamdan dolayı grev yaptığını aktardı.
Mersin Serbest Bölgede TÜMTİS üyesi işçilerin sendikal örgütlülük için ayağa kalktıklarını belirten Boğa, İncirlik’te çalışan 260 Makyal-Erka işçisinin aylardır ödenmeyen paralarının işveren tarafından gasp edildiğini dile getirdi.
“Bu ülkenin emekçilerinin taleplerini IMF’nin buyruklarının önüne geçirmenin tam zamanıdır” diyen Boğa, “Bizler; düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını, Halkların eşit, özgür, bağımsız, demokratik bir Türkiye’de bir arada yaşamasını, haklarımızın ve özgürlüklerimizin güvence altına alınmasını, toplusözleşmeli, grevli sendikal hak ve özgürlüklerimizi kullanmak istiyoruz” diye konuştu.
(Adana/EVRENSEL)
www.evrensel.net