Chavez Obama’dan icraat bekliyor

VENEZUELA Devlet Başkanı Hugo Chavez, ABD Başkanı Barack Obama’nın Güney Amerika ile ilişkileri geliştirme isteğini kanıtlaması gerektiğini söyledi.


VENEZUELA Devlet Başkanı Hugo Chavez, ABD Başkanı Barack Obama’nın Güney Amerika ile ilişkileri geliştirme isteğini kanıtlaması gerektiğini söyledi. Chavez, 1 Mayıs nedeniyle Venezuela’nın başkenti Karakas’ta yaptığı konuşmada, Obama’nın değişim istediğini söylediğini, ancak sözler ve gülümsemeler yerine gerçeklerin gerektiğini belirtti. Chavez, Washington’un 1962’den beri Küba’ya uyguladığı ticaret ambargosuna son vermesi gerektiğini, Obama’nın ambargoyu sonlandırmaması durumunda her şeyin yalan olacağını ve ABD İmparatorluğu’nun kendilerini de tehdit edeceğini söyledi.
Geçen ay Amerika kıtası zirvesinde Obama ile bir araya gelen Chavez, Obama’yla tokalaşmış, dostu olmak istediğini söylemiş ve Eduardo Galeano’nun Latin Amerika’nın
Kesik Damarları kitabını hediye etmişti. Chavez, konuyla ilgili olarak “Tokalaşmaya tamam, gülümseme tamam ama imparatorluk hala dipdiri ayakta duruyor” diyerek o zaman da ABD Başkanından somut adımlar beklediğini belirtmişti.
‘ABD BİZDEN
KÖLELİK İSTİYOR’
Öte yandan Küba’nın Eski Lideri Fidel Castro, ABD’nin kendilerinden istedikleri “değişim”in Küba’yı boyunduruk altına alma isteği olduğunu söyledi. Bir internet sitesinde yayınladığı makalesinde Castro, “Hasmın, Küba’nın pes edeceği yanılsamasına asla kapılmaması gerek. Kuzeyin büyük gücü ile Küba devrimi arasındaki çatışma kaçınılmazdır. Bugün özgürlüğü tattıktan sonra boyunduruk altına girmeyi kabul edecek köleler gibi teslim olursak bizi affetmeyi istiyorlar” dedi.
(DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net