SGK’dan ‘komisyon’ itirafı

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Tüm Eczacı İşverenler Sendikası’nın ‘fatura ödemeleri neden iki gün bekletiliyor’ sorusuna cevabı bankalardan komisyon aldıkları yönünde oldu.


Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan, eczacıların fatura ödemelerinin bankalarda 2 gün bekletildiğini belirterek, “Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sendikamıza gönderdiği yazıyla da ‘komisyon’ aldığını açıkça beyan etmiştir. Bizim paramız üzerinden ‘komisyon’ alınması hukuka aykırı ve kabul edilemez bir uygulamadır” dedi.
TEİS Başkanı Nurten Saydan, SGK’nın, 26 Şubat’ta yayınladığı duyuruyla, eczane ödemelerinin 1 Nisan’dan itibaren sadece kurumla protokol imzalamış olan bankalara yapılacağını bildirdiğini hatırlattı. TEİS olarak, ödemelerin, hesaplara aktarılmasının ardından 2 gün hesaplarda bekletildiğini ve karşılığında ‘promosyon’ alındığını kamuoyuna duyurduklarını ifade eden Saydan, “SGK’ya yazdığımız resmi yazıda, neden paraların bankalarda bekletildiğini sorduk. SGK’dan itiraf niteliğinde bir açıklama geldi. SGK, bankalardan promosyon değil ‘komisyon’ aldıklarını beyan etti. Bizim paramız üzerinden ‘komisyon’ alınması hukuka aykırı ve kabul edilemez bir uygulamadır” dedi.
PARA GECİKMSİN!
SGK’nın, eczacıların parasını geciktirmekten vazgeçmesi gerektiğine işaret eden Saydan, “Artık dayanacak gücümüz kalmadı” dedi. TEİS Başkanı Saydan şunları söyledi:
“Kurumca emekli SGK’lı vatandaşlarımızın maaşlarından kesilen hasta ilaç katılım payları bile 2 gün bankalarda beklemektedir. Oysa ilaç katılım payları, devlet dairelerine bırakılmış emanet niteliğindedir. 5018 sayılı Kanun’un 34’üncü maddesinin ikinci fıkrasına göre emanet hesaplarında beklenen tutarlar, talep edilmesi halinde öncelikli ödemeler kapsamında olup kurumun söz konusu katılım payı bedelleri hakkında da dilediği gibi tasarrufta bulunması da hukuken mümkün değildir. İlginç olan ise SGK bu parayı kullanmakta, hatta bankalardan komisyon almaktadır. Bu uygulama açıkça hukuka aykırıdır.”
‘ECZACILAR SGK’NIN KASASI DEĞİL’
SGK’nın aldığı bu komisyon payının Başbakanlık Genelgesi kapsamında olmadığını söylediğini belirten TEİS Başkanı Saydan, “TEİS olarak soruyoruz: Bu alınan komisyon payı hangi yasal dayanağa göre alınmakta ve kuruma gelir kaydedilmektedir?” dedi.
SGK’nın kâr amaçlı finans kurumu olmadığını kaydeden Saydan, “SGK bugüne kadar aylık eczane fatura bedellerini, ara ödemeleri (kan ürünleri) ve ilaç katılım paylarını hiçbir zaman zamanında yatırmamıştır. SGK’nın ödeme gecikmesine eczanelerimizin tahammülü kalmamıştır” diye konuştu. Saydan şöyle devam etti: “SGK ismi ‘komisyon’ veya ‘promosyon’ ne olursa olsun, ödenecek bedellerden gelir elde edecek diye, bu ülkenin eczacıları ecza depolarına faiz ödemek zorunda kalmaktadır. Depolar tarafından ödeme gecikmelerinde eczacılar Türkiye’nin en yüksek faizini ödemektedirler. TEİS olarak, SGK gelir sağlayacak diye hiçbir ödeme gecikmesine izin vermeyeceğiz. Ve hakkımızın hukuksal platformda takipçisi olacağız.” (Ankara/ANKA)
www.evrensel.net