Piyasalar 30 milyarın altına burun kıvırıyor

ÖZELLİKLE sermaye çevrelerinden IMF ile anlaşma baskısı hızla artarken, diğer yandan anlaşma miktarının ne olması gerektiği üzerine kamuoyu yaratma çalışmaları hızlandı.


ÖZELLİKLE sermaye çevrelerinden IMF ile anlaşma baskısı hızla artarken, diğer yandan anlaşma miktarının ne olması gerektiği üzerine kamuoyu yaratma çalışmaları hızlandı.
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, hükümetin Uluslararası Para Fonu ile yürüttüğü anlaşmanın en az 30 milyar dolarlık bir kaynak ihtiva etmesi gerektiğini söyledi. “Piyasalar 30 milyar doların altındaki bir anlaşmaya olumlu bakmayabilir” diyen Özen, bununla birlikte paranın büyüklüğünden ziyade, anlaşmanın içeriğinin önemli olduğunu da söyledi.
Ergun Özen, Garanti Bankası ile yazılım sektörünün önde gelen şirketlerinden LOGO’nun işletmeler için özel olarak geliştirilen yeni bir hizmeti tanıttıkları toplantıda, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. IMF ile yapılacak anlaşmayı ‘önemsediğini’ aktaran Genel Müdür Özen, konuyla ilgili şunları söyledi: “Türkiye kendi ihtiyaçlarına göre bir anlaşma yapmalı. 2009 zor bir yıl olacak. Bu yılı IMF anlaşması ile geçirmemiz lazım. Paketin büyüklüğü, parayı nerede kullanacağımıza bağlı. Paketin büyüklüğünden ziyade içeriği önemli. Piyasalar 30 milyar doların altındaki bir anlaşmaya da olumlu bakmayabilir.”
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam edeceğini de tahmin ediyor. “Bu çok net” diyen Özen’e göre rakam olarak 9’ların aşağısını bile görmek kuvvetle muhtemel bir hale geldi. Özen, faiz indiriminin dolarizasyona etkisi ile ilgili ise şu görüşte: “Evet, biz buna dikkat çekmiştik. ‘Faizlerin düştüğü ortamda dolarizasyon hızlanır mı?’ tehlikesine biz dikkat çekmiştik. Bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.”
‘KREDİLERDEKİ DÜŞÜŞ’
Hükümet, kriz döneminde şirketlerin bankalardan kolay para bulmasını temin için açılan kredilerin yüzde 60’ına Kredi Garanti Fonu vasıtasıyla ortak olunmasına karar verdi. Ancak bankalar, hâlâ kredi konusundaki ‘katı’ tutumlarını değiştirmemekle itham ediliyor. Garanti Bankası Genel Müdürü Özen, bankaların bu konuya bakış açısını, “Devlet, Kredi Garanti Fonu için yüzde 99 garanti verse bile biz yüzde 1 için çok detaylı analizlerimizi yapacağız. Bankacılık böyle bir sektör” şeklinde özetledi.
(İstanbul/CİHAN)
www.evrensel.net