Emekliler tatil yapabilmek istiyor!

EMEKLİLER, ‘Yaz geliyor ama biz tatil yapamıyoruz’ diyor. Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Emekli-Sen ve Birleşik Emekliler Derneği...


EMEKLİLER, ‘Yaz geliyor ama biz tatil yapamıyoruz’ diyor. Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Emekli-Sen ve Birleşik Emekliler Derneği, Türk emeklilerinin de Avrupa’daki emekliler gibi tatil yapabilecek bir hayat standardına kavuşturulmalarını istedi.
Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir ve Birleşik Emekliler Derneği Genel Başkanı Yücel Coşkun tarafından yapılan ortak açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Maliye Bakanlığı’nın emeklilerin de maaş aldıkları bankalardan promosyon almalarını sağlaması talep edildi.
Yapılacak bir düzenlemeyle emekli maaşlarına 50-60 lira gelir ilave edilebileceğini savunan örgütler, piyasada talebin artırılması için emekli maaşlarına seyyanen 200 lira zam yapılmasını da önerdiler. Özdemir ve Coşkun, “Yaz geliyor, yurtdışından emekliler ülkemize tatil yapmaya geliyorlar. Demek ki yaşamsal gereksinimlerini karşıladıktan sonra tatil yapabilecek birikimleri de var. Biz, bırakın tatil yapmayı, başka şehirde oturan anne ve babamızı, akrabalarımızı ziyarete gidemiyoruz. Onun için bir an önce hiç olmazsa bir sene boyunca her ay 200 liralık çeklerimizin verilmesini emekliler olarak bekliyoruz” dedi.
Emekli örgütleri, bugüne kadar açıklanan 6 ekonomik pakette sadece sanayici ve ithalatçıların desteklendiğini de savundular. (ANKARA)
www.evrensel.net