ENGELLENEN YENİKAPI TİYATROSU: ‘DEĞİŞTİRECEĞİZ!’

POLİSİN engellemesini protesto etmek isteyen tiyatro oyuncuları, İstanbul, Denizli, Mardin, İzmir, Manisa, Ankara, Bartın ve Kızıltepe olmak üzere 8 ayrı yerde aynı anda basın açıklaması yaptılar.


POLİSİN engellemesini protesto etmek isteyen tiyatro oyuncuları, İstanbul, Denizli, Mardin, İzmir, Manisa, Ankara, Bartın ve Kızıltepe olmak üzere 8 ayrı yerde aynı anda basın açıklaması yaptılar. İzmir Yenikapı Tiyatrosu, İzmir’de 400 kez sahnelenen ve birçok kentte sokaklarda oynanan, sokak tiyatrosu olarak tasarlanan Gogol’ün Palto’sunu Taksim’de polisin müdahalesi nedeniyle oynayamamıştı.
İstanbul’daki açıklamasını okuyan Fırat Mert, anayasa’nın 2. fıkrasının sanat gösterileri için koşulsuz uygulanması gerektiğine dikkat çekti. Yasaklamalara ve engellemelere boyun eğmeyeceklerini dile getiren Mert, “Tiyatro üreticileri yıllardır birliğin sebeplerini ve sonuçlarını tartışırlar. Birlik olmak bu noktada çok önemlidir. Bugün en azından bir çatı yapılanmasının gerekliliği ortadadır” dedi. Birçok ilçede toplanarak yaşanan baskıyı protesto ettiklerini söyleyen Mert, “Baskı yapanlara korkulu rüyalarını hatırlatıyoruz: değiştireceğiz!” dedi.
(İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net