Gök’e 10 ay hapis cezası

2004 yılında gerçekleştirilen 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarında yaşanan olaylara katıldığı gerekçesiyle...


2004 yılında gerçekleştirilen 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarında yaşanan olaylara katıldığı gerekçesiyle yargılanan Diha muhabiri Abdurrahman Gök’ün de aralarında bulunduğu 8 kişiye 10’ar ay hapis cezası verildi. Dava dosyasında Abdurrahman Gök’ün “polise taş atmadığı” ve “yasadışı slogan atmadığı” yönündeki bilirkişi raporuna ve savcılığın beraat talebine rağmen ceza verilmesi dikkat çekti.
2004 yılında gerçekleştirilen 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarına katılarak yasadışı slogan attıkları ve arama noktasında çıkan arbede sırasında polise taş attıkları gerekçesiyle 25 kişi hakkında örgüt propagandası yapmak, kamu görevlisine mukavemet ve kamu malına zarar vermek suçlamalarıyla açılan davanın karar duruşması, İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davaya bazı sanıklar ve sanık avukatları katıldı. Duruşmada sanıklara ve sanık avukatlara son savunmaları sorulurken, savcının esasa ilişkin mütalaasını vermesi istendi. Sanık ve sanık avukatlarının savunmaları ile savcının mütalaasını dinledikten sonra duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, kararını açıkladı.
BİLİRKİŞİ RAPORU VE SAVCIYA RAĞMEN CEZA VERİLDİ
Heyet, Abdurrahman Gök’ün de aralarında bulunduğu 8 kişi hakkında 12 ay hapis cezası verilmesine, cezaların 1/6 oranında indirilerek sanıkların 10 ay hapis cezası ile cezalandırılmalarına karar verdi. Dava dosyasında yer alan bilirkişi raporlarında Gök’ün polise taş atmadığı ve yasadışı slogan atmadığı yönündeki ibarelere ve savcının, Gök’ün beraati istemine karşın mahkeme heyetinin ceza vermesi dikkat çekti.
Abdurrahman Gök, halen Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunuyor. 23 Mart’ta Siirt’te gerçekleştirilen Newroz kutlamalarını takip ederken gözaltına alınan Gök, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilmişti. (MEDYA SERVİSİ)
www.evrensel.net