Sokakta çalışan çocuk sayısı artıyor

Köylerden kentlere göç etmek zorunda bırakılan çocuklar, ekonomik sorunlarını sokakta çalışarak aşmaya çalışıyor. Uzmanlar bunun çocukları olumsuz etkileyeceğini belirterek acil önlem alınmasını istiyor.


Mekiye Görenç

Batman’da sokakta çalışan çocuk sayısında gün geçtikçe artış yaşanıyor. Sosyolog Yeşim Mutlu, bu konuda önlem alınmaması durumunda pek çok sorunun beraberinde geleceğini söyledi. Alternatif Gençlik Sosyal Yaşam Kültür Derneği Başkanı Tuncay Bölükgiray da, sokak çocuklarına yönelik toplumsal bir duyarsızlığın olduğuna dikkat çekti.
Bölgede en çok göç alan kentlerden biri olan Batman’da gün geçtikçe sokakta çalışan çocuk sayısı artıyor. Kendilerini bekleyen tehlikelerden habersiz sabahın erken saatlerinden evlerinden çıkan çocuklar gecenin geç saatlerine kadar çalışmak zorunda kalıyor. Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde göç üzerine yüksek lisans yapan Sosyolog Yeşim Mutlu, sokakta çalışan çocuk sayısının gün geçtikçe artmasının altında yatan en önemli faktörün Türkiye’de 1980’lerin ikinci yarısından başlayıp, özellikle 1990’lı yıllarda artarak devam eden zorunlu göç olgusu olduğunu dile getirdi. Türkiye metropollerinin sokaklarında çalışan çocukların çok büyük bir bölümünün bölgeden geldiğini dile getiren Mutlu, “Köy boşaltmalarla birlikte ülke içinde yerinden edilen ve ağırlıklı olarak kırsal kesimden kentlere göç etmek zorunda bırakılan nüfus, kentte yaşamlarını sürdürebilecek gerekli becerilere sahip olmadıklarından, çocuklarını sokakta çalıştırmak zorunda kalmışlardır. 1990’lı yıllarda Türkiye sokakta çalışan çocuk sayısında bir patlamaya şahit olmuştur” dedi.
‘ACİLEN
ÖNLEM ALINMALI’
Sokakta çalışan çocuk olgusunun ulusal düzeyde acilen önlem alınması gerektiğini vurgulayan Mutlu, bu konuda önlem alınmaması ya da sokakta çalışan çocuk sayısında görülebilecek bir artışın pek çok sorunu da beraberinde getireceğini ifade etti
Alternatif Gençlik Sosyal Yaşam Kültür Dernek Başkanı Tuncay Bölükgiray ise, dernek olarak çocukları bir çatı altında toplamayı esas aldıklarını belirtti.
Bölükgiray, sokak çocuklarına yönelik toplumsal bir duyarsızlığın olduğunu ifade etti. Batman’da sokakta çalışan çocuk sayısının 3 bin olduğunu kaydeden Bölükgiray, “3 bin çocuktan 300 çocukla birebir ilişkilerimiz var. Amacımız ilk etapta bu çocukları bir atölye çatısı altında toplayıp onlara sanatsal, kültürel, eğitici, öğretici, psikolojik ve sosyal destek vermek istiyoruz. En kısa zamanda atölyelerimizi de faaliyete koyacağız. İlk etapta çocuklarla görüştüğümüzde çocuklarda bir tuhaflık hissettik. Çocuklarda bir inançsızlık ve güvensizlik vardı” dedi. Bölükgiray, Kürt sorunu çözülmedikçe sokak çocukları sorununun da çözülebileceğine inanmadığını söyledi.
(Batman/DİHA)
www.evrensel.net