Karpuzcunun umudu sular altında kaldı

ADANA’da Seyhan Nehri’nin taşmasıyla 60 bin hektardan fazla alan su altında kaldı. 15 gün sonra sezonun ilk karpuz kırımının yapılacağı bölgede taşan nehir çiftçilerin umutlarını da suya gömdü


ADANA’da Seyhan Nehri’nin taşmasıyla 60 bin hektardan fazla alan su altında kaldı. 15 gün sonra sezonun ilk karpuz kırımının yapılacağı bölgede taşan nehir çiftçilerin umutlarını da suya gömdü.
Aşırı yağmur nedeniyle Seyhan Nehri etrafındaki Karataş ve Yumurtalık ilçelerine bağlı bir çok belde ve köyde ekili tarım arazileri ürün alınamaz hale geldi.
SETLER KURTARAMADI
Seyhan Nehri’nin hemen kıyısındaki Tabaklar, Aydınlar, Ganime ve Tuzkuyusu olmak üzere 20 köyde bütün ekili tarım arazilerileri sel nedeniyle görünmez duruma geldi. Türkiye’nin ilk karpuz hasadının yapıldığı bu köylerde vatandaşların kendi imkanlarıyla yaptığı setleri aşan su taşkınları, tarım arazilerinin yanı sıra birçok yerleşim birimini de tehdit etmeye başladı.
Kabaklı köyü çiftçilerinden Ozan Kopki, 30 dönüm karpuz tarlalarının bulunduğunu belirterek, su altında kalmadan önce dönümüne 2 bin 500 TL’den anlaştıklarını söyledi. Selin çiftçilerin umutlarını süpürdüğünü anlatan Kopki, “Zararımızın karşılanmasını bekliyoruz. Tarlaların su altında kalmasından sonra fiyatlar daha da yükselecektir. Bir dekar karpuzun 3 bin liraya kadar çıkmasını bekliyoruz” dedi. (ADANA)
www.evrensel.net