Liman işçisine polis saldırısı

Mersin Limanı’na kaçak işçi koymak isteyen AKANSEL firması, direnişteki işçilerle polisi karşı karşıya getirdi


Mersin Limanı’na kaçak işçi koymak isteyen AKANSEL firması, direnişteki işçilerle polisi karşı karşıya getirdi. MIP Otobüsleriyle kaçak işçilerin limana alındığını gören direnişteki işçiler, araçların önünü geçerek engellemeye çalıştı.
“Cesedimizi çiğnemeden geçemezsiniz”, “126 gündür burada işimize dönmeyi bekliyoruz” diye bağıran işçiler, çevik kuvvet polisinin saldırısına uğradı.
Yaşanan müdahalede çok sayıda işçi polis saldırısı ve biber gazından dolayı fenalaştı. Uzun süren çatışmalı ortam, TÜMTİS yöneticileri ve emniyet yetkililerinin çabalarıyla durdurulabildi. Direnişteki bir işçi ise, limana girerek ana vincin üzerine çıkıp ‘İşimizi İstiyoruz’ yazılı pankartı astı. Yaklaşık 50 metre yükseklikteki vinçten inmeyeceğini söyleyen işçi, işten atılan arkadaşlarıyla birlikte yeniden iş başı yapılması halinde eylemini sonlandırabileceğini söyledi.
Arbede sonrasında açıklama yapan TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, polislerin MIP’in güvenliği gibi davranarak işçilere saldırdığını söyledi. Yaşanan olayların her geçen gün arttığına dikkat çeken Öztürk, tablonun korkutucu bir hal aldığını söyledi. MIP yönetimi ve Mersin Valisi’ne seslenen Öztürk, işten atılan işçilerin iş başı yapmamaları halinde limanda kaos yaşanacağını kaydetti
TÜRK-İŞ’E İŞÇİLERE SAHİP ÇIK ÇAĞRISI
Öztürk, Mersin emek ve demokrasi güçlerini limana çağırarak, “Burada yaşananlar yalnızca buradaki işçilerin sorunu değil” dedi. TÜMTİS’in bağlı olduğu Türk-İş yönetimine de seslenen Öztürk, işçilere sahip çıkılmasını istedi. İşçiler ise, Türk-İş’e yönelik olarak “Koltuğa değil sendikaya sahip çık” şeklinde slogan attı. Liman işçilerine destek için gelen öğrencilere de polis saldırdı.
İŞÇİLER HAKSIZLIĞA İSYAN EDİYOR
126 gündür işlerine dönmek için liman önünde direnen işçiler yaşananlara tepkililer. Önceki gün limanda bir işçinin intihar etmek istemesinin ardından dün de bir işçi 50 metre yüksekliğindeki bir vince çıkarak “İşimizi istiyoruz” yazılı bir pankart astı. Evlerine ekmek götüremediklerini, çocuklarına bakamaz duruma geldiklerini ifade eden işçiler psikolojilerinin bozulduğunu söylüyor. Tek isteklerinin işlerine geri dönmek olduğunu söyleyen işçiler çözüm bekliyor.
Liman önünde konuştuğumuz işçilerden Mehmet Eren, artık dayanacak güçleri kalmadığını belirterek bir an önce yeniden çalışmak istediklerini söyledi. 6 çocuk babası olan Eren, çocuklarından 4’ü okula gittiğini belirterek, “Ben çalışamazsam çocuklarımı nasıl okula göndereceğim. 126 gün oldu burada işimiz için direniyoruz. Buna rağmen limana kaçak işçi sokmaya çalışıyorlar. Karşı koyduğumuz içinde saldırıya uğradık. Arkadaşlarımız yaralandı” dedi. Sorunun çözümünün direnişteki işçilerin işbaşı yapmasıyla çözüleceğini ifade eden Eren, canları pahasına da olsa direnişi sürdüreceklerini söyledi.
Direnişteki işçilerden Remzi Durduran da çok zor şartlar altında yaşamaya çalıştıklarını ve işlerine başlamak istediklerini söylüyor. 4 çocuğu olan ve çocuklarından 2’si okula giden Durduran, işçilere yapılan saldırıya ise tepkili. Tek isteklerinin yeniden işbaşı yapmak olduğunu anlatan Durduran, “Burada işimiz, ekmeğimiz için 126 gündür direniyoruz. Bunu istediğimiz için de saldırıya uğradık. Biz anayasal hakkımızı kullandık. Suç işlemedik” dedi.
Mirze Demirkıran adlı işçi de limana kaçak işçi sokmak isteyen patrona tepkili. Demirkıran, “Patron kaçak işçi sokmaya çalışıyor. Buna karşı koyduğumuz için de saldırıya uğradık. Biz işimizi, ekmeğimizi istiyoruz. Çocuklarımıza bakacak durumumuz kalmadı. Yeniden işimize dönmek istiyoruz” diye konuştu. (Mersin/EVRENSEL)
www.evrensel.net