Tüzel: Cadı avı başlatıldı

KonUyla ilgili bir açıklama yapan Emek Partisi Genel Başkanı Levent Tüzel, “KESK ve bağlı sendikalara yönelik bu ‘faşizan baskılar’ı şiddetle kınıyoruz” dedi.


KonUyla ilgili bir açıklama yapan Emek Partisi Genel Başkanı Levent Tüzel, “KESK ve bağlı sendikalara yönelik bu ‘faşizan baskılar’ı şiddetle kınıyoruz” dedi.
KESK Genel Merkezi’ne düzenlenen baskının, AKP Hükümeti’nin gerçek yüzünü bir kez daha gösterdiğini belirten Tüzel, “AKP işçi ve emekçilere, demokrasi ve özgürlükten söz edenlere karşı, bölücülük, terörizm gibi suçlamalarla saldırmaya devam etmektedir” dedi.
Son dönemlerde başlatılan bu tür saldırıların, Amerika’da 1950’li yıllardaki McCarthycilik dönemini hatırlattığını ifade eden EMEP Genel Başkanı Tüzel, “Başlatılan ‘cadı avı’nın hedefinde Kürtler ve demokratik güçler vardır” dedi.
Tüzel, saldırıların, KESK ve başkaca sendika, meslek odası, emek ve demokrasi güçlerinin Kürt sorununda diyalog için girişimde bulunmalarının hemen sonrasına denk düşmesinin düşündürücü olduğunu dile getirdi. “Geçmişte azınlıklara karşı yapılanları ‘faşizan baskılar’ olarak niteleyen Başbakan Erdoğan ve ‘Kürt sorununda iyi şeyler olacak’ diyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, emek örgütleri olan sendikalara ve Kürt halkına yönelik bu baskılara ne diyecektir acaba” diye soran Tüzel, “KESK’e yönelik bu operasyon ile birlikte, bugüne kadar dillerine pelesenk ettikleri ‘terör’ ve ‘bölücülük’ lafları bu kez zevahiri kurtarmaya yetmeyecektir. Çünkü, bu kez mızrak çuvala sığmamaktadır” dedi.
Operasyonu demokrasi taleplerine ve sendikal hak ve özgürlüklere vurulmuş bir darbe olarak değerlendiren Tüzel, “Bugüne kadar benzer saldırılar karşısında emek örgütleri başta olmak üzere yeterli tepkileri göstermeyenler, bu olayla birlikte bir kere daha düşünmelidirler” dedi. “Başta TÜRK-İŞ ve DİSK olmak üzere tüm emek, meslek ve demokrasi güçlerinin bu saldırıya karşı gereken tutumu göstereceğine inanıyoruz” diyen Tüzel, gözaltına alınan sendikacıların derhal serbest bırakılmasını istedi. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net