En önemli sorun işsizlik

TÜRKİYE Tekstil, Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası (TEKSİF) Başkanlar Kurulu toplandı. Toplantıya, sendikanın genel yönetim kurulu üyeleri ile birlikte şube başkanları da katıldı.


TÜRKİYE Tekstil, Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası (TEKSİF) Başkanlar Kurulu toplandı. Toplantıya, sendikanın genel yönetim kurulu üyeleri ile birlikte şube başkanları da katıldı. Toplantının açılışında konuşan TEKSİF Genel Başkanı Nazmi Irgat, geçtiğimiz 6 ay içinde ülke ve çalışanlar yararına en ufak bir gelişme olmadığını kaydetti. Tekstil ve hazır giyim sektörünün hiçbir dönem bu kadar ihmal edilmediğini belirten Irgat, krize karşı tedbir paketlerinde tekstil ve hazır giyim sektörünün dikkate alınmadığını söyledi. Örgütlenme önündeki engellerin kaldırılması, grevli toplusözleşmeli sendikal hakların önünü açacak yasaların çıkarılmasının gündeme gelmemesini eleştiren Irgat, ülkenin geleceği ile ilgili konuların özellikle gündemin uzağında tutulduğunu dile getirdi.
KIDEM TAZMİNATI
GENEL GREV SEBEBİ
Bütün dünyayı etkisi altına alan krizden en çok etkilenenin emekçi kesimler olduğuna dikkat çeken Irgat, son üç yıl içinde onlarca iplik fabrikasının kapandığını ve sadece tekstil sektöründe başta İstanbul, Bursa, Denizli olmak üzere 200 bin kişinin işsiz kaldığını, zorunlu izne çıkarmalar ve kısa çalışma uygulamalarının başladığını ifade etti. İşverenlerin yaşanabilecek toplu işten çıkarmalar için kıdem tazminatı fonu oluşturulması ve bu fona işsizlik sigortası fonundan borç para verilmesi talebine, işverenler ve Hak-İş dışında tüm işçi kurumlarının karşı çıktığını hatırlatan Irgat, Türk-İş’in kıdem tazminatları ile uğraşmanın genel grev sebebi olacağı yönündeki kararını hatırlattı.
TÜRKİYE İŞSİZLİKTE
ÖN SIRALARDA
Irgat, Türkiye’nin uluslararası işsizlik sıralamasında Güney Afrika’dan sonra dünyada işsizlik oranı en yüksek ülke olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin çözmek zorunda olduğu en önemli sorunun işsizlik olduğunu kaydetti. Geçtiğimiz yıl 2.7 milyon olan işsiz sayısının 3.8 milyona çıktığını vurgulayan Irgat, iş bulmaktan umudunu kesenler de dahil edildiğinde, işsizlik oranının yüzde 24’ü geçtiğini ve bunun her 4 kişiden birinin işsiz olduğu anlamına geldiğini kaydetti. Irgat, kriz ve işsizliği hafifletmek için çıkarılan tedbir paketlerinde otomotiv gibi belirli bir zümreye hitap eden kesimlere nefes aldırılırken, sadece son bir pakette işçilere sadece cep harçlığı verme düşüncesinin medyada yer almasını eleştirdi. Irgat, Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda daha önce söz verilmesine rağmen kamuya 500 bin geçici işçi alımından vazgeçilmesine de tepki gösterdi.
Sendikal örgütlenme yetersizliğini aşacak yasal değişikliklerin hâlâ bekletildiğine, işsizlik korkusunun çalışanların iradelerini kullanmalarını engellediğine dikkat çeken Irgat, emekçilerin temsilcileri olarak sendikal hareketin zor dönemlerinde aynı şekilde hizmet vermeye devam edeceklerini söyledi. (ANKARA)
www.evrensel.net