Kore Yarımadası'nda gerginlik artıyor

KUZEY Kore'nin hafta başında yaptığı nükleer füze denemeleri Kore Yarımadası'ndaki gerginliği üst seviyeye çıkardı.


KUZEY Kore'nin hafta başında yaptığı nükleer füze denemeleri Kore Yarımadası'ndaki gerginliği üst seviyeye çıkardı.
Pyongyang, Güney Kore'nin, ABD'nin nükleer ekipman taşıyan gemilerin aranmasını öngören girişimine katılmasının savaş ilanı anlamına geldiğini savundu ve Kore Savaşı'nı sona erdiren ateşkes anlaşmasının geçerliliğini yitirdiğini duyurdu. Güney Kore askerleri ile bu ülkedeki ABD güçleri alarm seviyesini 2'den 3'e çıkardı.
BM YENİ YAPTIRIMLAR UYGULAYACAK
BM Güvenlik Konseyinin K. Kore'nin son denemesiyle ilgili olarak bu ülkeye yönelik yeni yaptırım kararı alması bekleniyor. Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin yeni yaptırımlar konusunda ilke bazında anlaştığını belirten diplomatik çevreler, bu yaptırımlar arasında K. Kore'ye her tür silah satımının yasaklanması, diplomatik ilişkilerin dondurularak K. Kore yetkililerinin ziyaretlerinin yasaklanması, K. Kore firmalarının kara listeye alınması konularının da yer alabileceğini dile getirdi.
Güvenlik Konseyinde K. Kore'ye gidecek kargo yüklerinin denetlenmesi konusunun da gündeme geldiğini ifade eden diplomatik kaynaklar, ancak Çin'in buna sıcak bakmadığını ifade etti.
ÖNCEKİNDEN 5 KAT DAHA GÜÇLÜ
ABD'nin New York kentindeki Columbia Üniversitesi'nden Sismolog Paul Richards, K. Kore'nin son nükleer denemesinin, 2006'daki denemeden 5 kat güçlü olduğunu söyledi.
K. Kore'nin 3 yıl önceki denemesini Richards ile birlikte inceleyen Columbia Üniversitesi Uzmanlarından Won-Young Kim de, bu haftaki patlamanın 2.2 ila 4 kiloton şiddetinde olduğunu düşündüklerini söyledi ve Richardas’ı doğruladı. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net