e-devlet ama ne devlet!

SGK’da e-devletin uygulanmaması vatandaşları zor durumda bırakıyor. Kamu kurum ve kuruluşlarının çoğu vatandaşlara daha hızlı ve eziyetsiz hizmet vermek için e-devlet adı altında hizmet vermeye başlarken, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nun diş yaptırmak isteyen sigortalı çalışanını evrakı onaylatmak için kapı kapı dolaştırması tepki çekti.


SGK’da e-devletin uygulanmaması vatandaşları zor durumda bırakıyor.
Kamu kurum ve kuruluşlarının çoğu vatandaşlara daha hızlı ve eziyetsiz hizmet vermek için e-devlet adı altında hizmet vermeye başlarken, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nun diş yaptırmak isteyen sigortalı çalışanını evrakı onaylatmak için kapı kapı dolaştırması tepki çekti.
Çanakkale Devlet Hastanesi’ne diş tedavisi olmak için giden Esra Türker isimli vatandaşın tedavisinin başlaması işin SGK’nın onayının gerektiği söylendi. Vatandaştan, SGK’ya gitmesi ve eline verilen üzerinde ‘Tedaviyi isteyen hak sahibinin rapor muhteviyatına müstahak olup olmadığının tarafımıza bildirilmesini arz ederim’ yazılı evrakı onaylatması istendi.
Özel bir şirkette 5 yıldır sigortalı olarak çalışan Türker, muayene olurken TC kimlik numarasıyla kolayca muayene kağıdı alırken, tedavi için kapı kapı dolaştırılmasını şaşkınlıkla karşıladı. Bir taksiye binip, hastaneye 10 kilometre uzaklıktaki SGK İl Müdürlüğü’ne giderek yetkililerden evrakı onaylamasını isteyen Türker’e bir kötü haber de buradaki memur verdi. Önündeki bilgisayardan Türker’in bilgilerine giren ve tüm dökümlerini gören memur, “Sizin evraklarınıza biz buradan onay vermeyiz. Sizin sigorta primleriniz işyeriniz tarafından İzmir SGK’ya yatırılıyormuş. Evraklarınızı ya oraya götüreceksiniz ya da kargo ile göndereceksiniz. Yaklaşık olarak bir hafta içerisinde size evraklarınız imzalanmış şekilde gelir.” diyerek Türker’i bilgilendirdi. Türker işlemlerin işkence gibi olduğunu belirtti. (ÇANAKKALE)
www.evrensel.net