ÖSS hasta ediyor

Gençlerin çok azı, lisede gördükleri eğitimle üniversiteyi kazanacaklarına inanıyor. ÖSS, öğrencilerin psikolojisini bozduğu gibi, dershaneleri de zengin ediyor.


Gençlerin sadece yüzde 19.3’ü, okulda aldığı eğitimle ÖSS’ye hazırlanıyor. ÖSS nedeniyle gençlerin büyük bölümü kaygı, endişe, stres, sinir, alınganlık ve konsantrasyon bozukluğu gibi sorunlarla karşı karşıya. Gençlerin yüzde 70’i, dershaneye gitmeden üniversiteyi kazabileceğine inanmıyor.
Türk Eğitim-Sen Ankara, İzmir, Kocaeli, Samsun, Erzurum, Mersin ve Kırşehir illerinde toplam 1100 lise son sınıf öğrencisi üzerinde ÖSS ile ilgili bir anket çalışması gerçekleştirdi. ÖSS’ye sayılı günler kala, anketten çıkan sonuçlar ÖSS’nin öğrenciler üzerinde nasıl bir etki yaptığını gözler önüne serdi.
* Sınava, dershaneye giderek hazırlandığını söyleyenlerin oranı yüzde 68.5
* Sadece okulda aldığı eğitimle sınava hazırlandığını belirtenlerin oranı yüzde 19.
* Hem dershaneye gittiğini, hem de özel ders aldığını ifade edenlerin oranı ise yüzde 8.5.
* ÖSS’ye girmeyecek öğrencilerin oranı ise yüzde 3.7.
KAZANAMAYAN
YENİDEN DENİYOR
* Gençlerin yüzde 55’i, ÖSS’nin nitelikli bir eğitim almak ve iyi bir kariyer yapmak için gerekli olduğunu düşünüyor.
* Yüzde 32.2’si ÖSS’yi yaşamının dönüm noktası olarak nitelendiriyor.
* Gençlerin yüzde 5.5’i ÖSS’nin ailesini mutlu etmek için önemli olduğunu ifade ediyor.
* Sadece yüzde 1.8’i, ÖSS’nin bilgi düzeyi ve performansı ölçtüğüne inanıyor.
* “ÖSS’nin benim için herhangi bir önemi yok” diyenlerin oranı ise yüzde 5.5
* ÖSS’de bir üniversiteyi kazanamayan gençlerin yüzde 71.5’i yeniden sınava hazırlanıyor.
* Gençlerin yüzde 16.9’u hem sınava hazırlanıp hem çalışırken, yüzde 11.6’sı ise üniversite sınavına bir daha girmeyi düşünmüyor.
PSİKOLOJİ BOZUYOR
Araştırma, ÖSS’nin öğrencilerin psikolojisini nasıl etkilediğini de gözler önüne serdi. Ankete katılan öğrencilerin yüzde 43.3’ü ÖSS dolayısıyla kaygı ve endişe gibi duygularında artış olduğunu belirtiyor. Geri kalanının rahatsızlıkları ise şöyle: yüzde 15.6’sı büyük stres ve baskı altında, yüzde 12’si sinirli ve alıngan, yüzde 9’u dikkat ve konsantrasyon bozukluğu yaşıyor, yüzde 8.6’sı da depresyonda. ÖSS’nin psikolojisini olumsuz etkileyemediği gençlerin oranı ise sadece yüzde 11.3.
SAĞLIKLARI DA BOZULUYOR
Araştırmaya göre ÖSS, gençlerin psikolojinin yanı sıra fiziksel aktivitelerini de bozuyor. Araştırmada, gençlerin yüzde 33’ü ÖSS’nin kendisini fiziksel olarak etkilemediğini belirtirken;
* Yüzde 26’sı uykusuzluk,
* Yüzde 16.6’sı baş ağrısı, baş dönmesi,
* Yüzde 8.9’u karın ağrısı, midede kasılma, bulantı,
* Yüzde 4.6’sı görme bozukluğu,
* Yüzde 4.2’si nefes daralması,
* Yüzde 3’ü ateş basması, üşüme, terleme,
* Yüzde 2.1’i göğüs ağrısı.
DERSHANESİZ ASLA!
Ankete katılan öğrencilerin yüzde 47.7’si ailesinin üniversiteyi kazanması için kendisine baskı yaptığını söylerken, yüzde 52.3’ü böyle bir baskının söz konusu olmadığını ifade ediyor. Araştırmaya göre gençlerin yüzde 70’i dershaneye gitmeden üniversiteyi kazabileceğine inanmazken, yüzde 30’u dershaneye gitmeden üniversiteyi kazanabileceğini düşünüyor.
* Öğrencilerin yüzde 41.3’ü ilköğretimde 1-3 yıl
* Yüzde 40.8’i 3-5 yıl
* Yüzde 13.4’ü 5-8 yıl,
* Yüzde 4.5’i de 8 yıl ve üzerinde dershane eğitim aldığını açıkladı.
* Ailelerin yüzde 45.1’i dershane için bugüne kadar 1-3 bin TL,
* Yüzde 35.7’si 3-5 bin TL,
* Yüzde 14.4’ü 5-10 bin TL,
* Yüzde 4.8’i de 10-15 bin TL arasında masraf yaptı.
YENİ SİSTEM
KORKUTUYOR
Araştırmada, öğrencilerin üniversite sınavının gelecek yıl iki aşamada yapılacak olmasını nasıl değerlendirdikleri de soruldu. Ankete katılanların yüzde 42.8’i “olumsuz etkileyecektir” derken, yüzde 27.2’si olumlu etkileyeceğini düşünüyor. Bu soruya “fikrim yok” diyenlerin oranı ise yüzde 29.9’u buldu. Ankete göre, öğrencilerin yüzde 69.5’i ÖSS’de katsayı adaletsizliği olduğuna inanırken, yüzde 30.5’i adaletsizlik olduğuna inanmıyor. (ANKARA)

DÜN SINAV VARDI
İlköğretim 8’inci sınıf öğrencileri bu yıl ilk kez ayrı yapılan Özel Yabancı Ortaöğretim Okullarına Giriş Sınavı’na girdi. 18 bin 500 öğrencinin ter döktüğü sınav sonrası yabancı okullara 1667 kişi alınacak. Öğrenciler 120 dakikada 100 soru çözdü. 1000 puan üzerinden hesaplanacak sınav sonuçları ise 25 Haziran 2009 tarihinde açıklanacak.
www.evrensel.net