İşçi Partisi tepe taklak

MİLLETVEKİLİ harcamalarına dair skandallarla sarsılan İngiltere’de iktidardaki İşçi Partisi, 22 yıldır ilk kez üçüncü sıraya düştü.


MİLLETVEKİLİ harcamalarına dair skandallarla sarsılan İngiltere’de iktidardaki İşçi Partisi, 22 yıldır ilk kez üçüncü sıraya düştü.
ICM kamuoyu araştırma kurumunun The Sunday Telegraph gazetesi için yaptığı
anketin sonuçları, 4 Hazirandaki Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde Başbakan Gordon Brown açısından bir “erken bozgun” olarak yorumlandı.
SKANDAL ETKİLİ OLDU
Ankete katılanlar, İşçi Partisi’nden desteklerini çekmelerinin en büyük nedeni olarak, milletvekillerinin bütün harcamalarını devlete fatura etmeleriyle ilgili skandalı gösterdi. Telegraph, önümüzdeki haftalarda Gordon Brown’un liderliğine karşı bir hareketin başlamasının da kaçınılmaz göründüğünü yazdı.
Seçim olması halinde kimi destekleyeceklerine dair soru üzerine ankete katılanların sadece yüzde 22’si, iktidardaki İşçi Partisi’ni destekleyeceğini bildirdi. Buna karşılık ana muhalefetteki Muhafazakar Parti’yi destekleyeceğini bildirenlerin oranı yüzde 40, Liberal Demokrat Parti’yi destekleyeceklerin oranı ise yüzde 25 oldu.
Gelecek perşembe günü yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde kimi destekleyeceğine dair soru üzerine ise İşçi Partisi’ni destekleyenlerin oranı bu kez yüzde 17’ye geriledi. 4 Haziranda Muhafazakar Parti’yi destekleyeceğini belirtenlerin oranı yüzde 29 olurken, Liberal Demokratların desteği ise yüzde 20 olarak ortaya çıktı. 4 Haziran seçimlerinde oy alması beklenen partiler arasında, yüzde 11’lik halk desteğiyle Yeşiller ve yüzde 10 ile AB karşıtı İngiltere Bağımsızlık Partisi de bulunuyor. Aşırı sağcı İngiltere Ulusal Partisi’nin oy oranının ise yüzde 5’lerde kalması bekleniyor. Yaşanan sıkıntılar nedeniyle Brown’un 4 Haziran sonrasında bir kabine değişikliğine gitmesi bekleniyor.
13 VEKİL TEKRAR
ADAY OLMAYACAK
Milletvekillerinin özel harcamalarını devlete ödetmesine dair tartışmaların ardından bir sonraki seçimde aday olmayacaklarını açıklayan milletvekili sayısı 13’e çıktı. Listeye katılan son iki isim İşçi Partisi Milletvekili Margaret Moran ve Muhafazakar Parti Milletvekili Julie Kirkbride oldu. Her iki milletvekili de parlamentonun ödeneklerin kullanımı için belirlediği kurallar çerçevesinde hareket ettiklerini söylüyordu. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net