Ödüllü belgeseller Altın Koza’da

8-14 Haziran tarihleri arasında yapılacak 16. Altın Koza Film Festivali’nde dünyanın pek çok ülkesinden ödüllü belgesel filmler, sinemaseverlerle buluşacak. 8-14 Haziran tarihleri arasında yapılacak 16. Altın Koza Film Festivali’nde dünyanın pek çok ülkesinden ödüllü belgesel filmler, sinemaseverlerle buluşacak.


8-14 Haziran tarihleri arasında yapılacak 16. Altın Koza Film Festivali’nde dünyanın pek çok ülkesinden ödüllü belgesel filmler, sinemaseverlerle buluşacak.
16. Altın Koza Film Festivali’nin gösterim programına koyduğu belgesel filmler, meraklıları için zengin bir seçenek sunuyor. Festivalin ‘Belgesel Sinemacılar Birliği’yle birlikte oluşturduğu ‘Belgesel Bölüm’de 14’ü yabancı olmak üzere, yurtiçi ve yurtdışındaki festivallerde gösterilmiş ve çeşitli ödüller almış toplam 23 film gösterilecek.
Yine Belgesel Sinemacılar Birliği ile yapılacak bir diğer etkinlik de Taha Feyizli’nin katılacağı ‘Tutunamayanlar’ başlıklı söyleşi olacak. Söyleşi, 11 Haziran Perşembe günü, 16.30’da Adana Kültür Sanat Merkezi’nde (Tarihi Kız Lisesi Binası) gerçekleştirilecek.
Festival kapsamında gösterilecek belgesel filmlerden bazıları şunlar: Çanlar İplikler ve Mucizeler (Yönetmen: Marianna Economou), Kara Altından Altın Mikrofona (Yönetmen: Metin Avdaç), Bu Ne Güzel Demokrasi (Yönetmenler: Belmin Söylemez, Berke Baş, Haşmet Topaloğlu, Somnur Vardar), Nâzım’ın Küba Seyahati (Yönetmen: Çağrı Kınıkoğlu, Gloria Rolando), Lilit’in Kız Kardeşleri (Yönetmen: Emel Çelebi), Şairin Ölümü (Yönetmen: Elif Ergezen), Hazır Mısın Everest? (Yönetmen: Mustafa Temiztaş), Son Kumsal (Yönetmen: Rüya A. Köksal), La Paloma / Dünya Çapında Özlem (Yönetmen: Sigrid Faltin), Direnişle Tanışmak (Yönetmenler: Steve Connors, Molly Bingham), Brad, Barikatlarda Bir Gece Daha (Yönetmen: Miguel Castro), Kafesteki Kuş Gibiydik (Yönetmenler: Güliz Sağlam, Feryal Saygılıgil), Yoldaş Kaptan Kemal (Yönetmen: Fotos Lamprinos), Tutunamayanlar (Yönetmen: Taha Feyizli). (KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net